Organik Gıdaların Çevreye Katkıları

Organik gıda, insan yapımı olan katkı maddelerinin, gübrelerin, radyasyonun, kimyasal maddelerin, kısacası doğal olmayan ve insanlar tarafından üretilen herhangi bir şeyin kullanılmadan yetiştirildiği sebze ve meyvelerdir. Organik gıdalar yetiştirilirken, özellikle doğal hayvan gübresi kullanılır ve kimyasal böcek ilaçları kullanılmaz. Ayrıca genetiği değiştirilmiş tohumlar kullanılarak ürün elde edilmez. Bu yüzden insan metabolizmasına zarar verebilecek herhangi bir öge barındırmaz. Dolayısıyla da hem sindirim sistemi hem de boşaltım sistemi için mükemmel bir tüketim maddesi elde edilmiş olunur.

Ülkemizde de organik ürünlere olan talep hızla artmaktadır. Zira yediğimiz tüm meyve ve sebzelerin tümünde belirli miktarlarda kimyasal madde, yani pestisit bulunmaktadır. Ancak organik ürünlerin içerisinde pestisit bulunmadığından dolayı insan sağlığını olumsuz etkileyecek hiçbir yönü yoktur. Ülkemizde yeni yeni gelişmekte olan organik ürünler pazarı, zamanla yaygınlığını artıracak ve daha sağlıklı bir tüketim imkanını bizlere sunacaktır. Eğer sizlerde yetiştirdiğiniz organik ürünleri satarak para kazanmak istiyorsanız, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan kuruluşlarca ürünlerinizi kontrol ettirip sertifikalandırdıktan sonra ürünlerinizi satmaya başlayabilirsiniz.

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi organik ürünlerin içerisinde pestisit bulunmaz ve bu yüzden hem insan sağlığına hem de çevre sağlığına zarar verebilecek bir unsur oluşturmaz. Organik beslenmenin faydaları arasında en önemlisi de pestisit kullanılarak üretilmiş olan tarım ürünlerine oranla çok daha fazla miktarlarda besin değerine ve antioksidana sahip olmasıdır. Antioksidan insan metabolizması için olmazsa olmaz konumundadır. Çünkü antioksidanların en büyük özelliklerinden biri kanseri önlemeleridir. Tüketilen ürünlerde ne kadar çok antioksidan bulunursa, kanser riski de o oranda azaltılmış olur. Ayrıca antioksidanlar saç dökülmesi ve cilt bozulması, yani yaşlanmayı yavaşlatmaktadır.Organik süt ürünleri, organik olmayan süt ürünlerine oranla 2 kat fazla Omega 3 yağ asidi barındırmaktadır.