Organik Gıdalar Hakkında

Organik gıdalar en basit ifade ile her aşaması kontrollü olan sertifkasyonu bulunan ilgili bakanlık onayı ile üretilen ve üzerinde organik olduğunu gösteren logolu etiketi ile satılan ürünlerdir. Bu ürünler hiç bir zaman katkı maddesi, kimyasal içermez. Süreç açısından oldukça uzun bir süreçtir ve bu süreç zarfında yine bakanlık tarafından onay verilen kuruluşlar tarafından üretimin her aşaması denetlenir. Organik tarımın yapılacağı alanın çevresinde fabrika vb. üretimi olumsuz etkileyecek olan alanlar bulunmamalıdır. Yani her şart altında organik üretim yapılamaz. Bu konuda getirilen sınırlamalar vardır.

Her doğal ürün organik değildir. Doğal ortamda kendi mevcut gerçekliği ile büyüyen yetişen her ürün doğal üründür. Özel bir sertifika gerektirmez. Kontrollü olarak üretilmez ve çevresinde fabrika gibi alanlar bulunabilir. Kendiliğinden doğada yetişen tüm ürünler de bu sınıflandırma altındadır.

Örneğin sizin kendi evinizin balkonunda kimyasal ve katkı maddesi koymadan yetiştirdiğiniz ürün doğaldır ama organik değildir. Bu konuda yine çok kafa karıştıran bir diğer kavram kısaca GDO olarak belirtilen Genetiği Değiştirilmiş Organizmalardır. Mısır, soya fasulyesi, muz gibi ürünlerin genetiği ile oynandığı bilinmektedir. Hormon içeren gıdalar ise adından da anlaşılacağı üzere hormon ilave edilen gıdalardır ve bu tür ürünler insan sağlığı için risk içeren ürünlerdir. Olduğundan olması gerekenden daha iri her türlü gıdanın hormon ilave edildiği düşünülebilir o yüzden gıda alınırken tüm bunlara dikkat ederek seçimler özenle yapılmalıdır.