Kozmetik Ürünlerde İki Kimyasal Avrupa'da Yasaklandı

Avrupa Kimyasallar Ajansı tarafından yapılan ve 2020 yılından itibaren uyulması beklenen yeni gelişmede eğer ürünün ciltten durulanması gerekiyorsa bu iki kimyasal artık ürün içeriğinde yer alamayacak. Bunun nedeni ise her iki kimyasal kullanılarak yapılan bazı testlerden kaynaklanıyor. Kimyasalların isimleri oktametilsiklotetrasiloksan (D4) ve dekametilsiklopentasloksan (D5) olarak belirtiliyor. Ürün etiketlerini kullanmadan ve satın almadan önce dikkatle inceleyen kullanıcılar tarafından yabancı gelebilir çünkü bu iki kimyasal normalde insan sağlığına zararlı olarak belirlenen Çevresel Çalışma Grubu tarafından hazırlanan liste içerisinde yer almıyor. Bu iki kimyasalın endokrin bozulmasına neden olabileceği ile ilgili bir iddia var ama henüz netlik kazanmış bir risk olmadığı için insan sağlığı açısından tehlikeli olarak görülmüyor.

Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri içerisinde kullanılan kimyasalların birbirinden farklı renk, koku ve özellikleri olduğu için ürün içerisinde kullanılırlar. Bu iki ürün de herhangi bir renk ve kokusu olmamasına rağmen tüketiciler tarafından istenen ipeksilik hissinin sağlanması bakımından içeriğinde yer alan siloksandan dolayı bu beklenti karşılanıyor. Bu özelliği yanında ürün içerisinde yer alan diğer kimyasalların çözünmesi ve pürüzsüz hale gelmesini sağladıklarından dolayı ürün içerisinde tercih ediliyorlar.

Yapılan araştırmalara göre kimyasalların insan sağlığı için herhangi bir zararı bulunmuyor ancak çevre için bir tehdit unsuru olarak görülüyorlar. Özellikle deniz canlıları için bir tehdit oluşturduğu düşünülmesinden dolayı durulanan cilt ürünleri içerisinde yer almaması gerekiyor. Durulanmayan ve ciltte emilen güneş koruyucuları ve koltuk altı deodorantları içerisinde yer almasında şimdilik bir sakınca bulunmuyor.