Çatısında Tarım Bahçeleri olan Ekolojik Ev

Mimarlık stüdyosu Penda’ya bağlı, mimar Chris Precht ve mimar Dayong Sun ekolojik bir ev tasarladılar. Bu ekolojik evi tasarlarken, Çin’in yin yang felsefesinden esinlendiler. Yin yang; kısaca, iki zıtlığın birbiriyle dengeli bir bütün oluşturmasıdır. Almanya’nın Kassel şehrine bağlı küçük bir kırsal alanda yaşamak ve çalışmak isteyen bir aile için, mimarlar kendi kendine yeten yin yang ekolojik evi tasarladılar. Mimarlar bu evi tasarlarken, doğada işgal ettikleri alanı doğaya iade etmeyi düşünerek çalışmışlar.

Yin yang tarzı ekolojik eve sahip olanlar kendi imkanlarıyla kendi yiyeceklerini üretebilecekler. İnsanların daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olabilmelerine olanak sağlayan bu evler, canlı çalışma evleri olarak da anılmaktadır. Tasarlanan evin sahibi aile, şebekeden bağımsız bir hayat istiyor. Evin çatısı, sürdürülebilir tarım bahçelerinden oluşuyor. Evin bulunduğu arsa çok küçük olduğu için bahçede yetiştirilen yiyecekler, ailenin gıda ihtiyacını karşılamakta yetersiz kalabilirdi. Bu sorunu çözmek için evin çatısı düz bir zemin olarak tasarlanmak yerine teraslardan oluşmaktadır. Böylece evin çatısında tarım bahçesi alanı genişlemiş oldu.

Binanın yapısı; yaşam alanının ve çalışma alanının birbirine geçtiği iki kısımdan oluşmaktadır. Bu iki kısım tıpkı yin ve yang felsefesi gibidir. Evin dışarıdan görünümü, iki dağ ve bu iki dağın ortasında bir vadiye benzetilmektedir. Kademeli olarak yükselen, kendi kendine yeten ekolojik çatı, evin her yerinden ulaşılması mümkün olacak şekilde tasarlanmıştır. Çatı, alışılmadık şekilde evin zemininden yükselmektedir.

Çatıda kış mevsimi düşünülerek, ailenin mağdur olmaması için seralardan oluşan bir alan da mevcuttur. Böylece çatı, her mevsim ailenin yiyecek ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilecek kapasitede üretilmiştir. Binanın dışarıdan görünümü her mevsim değişmektedir. Çünkü her mevsim farklı sebze yetiştirilmektedir. Ayrıca yağmur suyunu biriktiren bir sistem, çatıda bulunan bir başka ayrıcalıktır. Bu sistemde evin eğiminden ve yer çekimi etkisinden faydalanılarak, yağmur damlalarının bir depoya toplanması sağlanmıştır. Sadece bina olmasından çok daha fazlasını sunan bu evin, çok yakında tüm dünyada yayılması bekleniyor.