Sıcaklarla Baş Etmenin Yolları Nelerdir?

Yaz ortalarına gelinmesiyle birlikte bunaltıcı yüzünü gösteren sıcaklar hepimizi rahatsız etmeye başladı. Sıcaklardan korunmak için klimalara başvuranlar çoğunlukta ama pahalı olduğu ve enerji kullanımı açısından hiç de tasarruflu bir yöntem olmadığı kesin.

Klimadan daha basit bir sistemi olan vantilatörler de yaz aylarında oldukça işe yarar. En iyi şekilde kullanmak için vantilatörünüzü pencerenizin yanına konumlandırabilir ya da tavan vantilatörlerini tercih edebilirsiniz ve saat yönünün tersine döndüklerinden emin olmalısınız. Güneşin yoğun olduğu saatlerde evinizin güneş gelen kısmındaki perdelerinizi kapatarak evinizin fazla ısınmasını önleyebilir daha etkili olması için ağır perdeleri tercih edebilirsiniz.

Yaşadığınız bölgede nem seviyesi düşükse buharlaşmalı soğutucular kullanabilirsiniz.Bu soğutma sistemi klimalardan oldukça ucuzdur ve enerji kullanımı açısından da dört kat daha tasarruflu bir yöntemdir.Üstelik bir vantilatörünüz varsa kendi soğutucunuzu yapabilirsiniz. Bir buz küpünü kasenin içine koyarak vantilatörününüz önüne yerleştirin ve serin havanın keyfini çıkarın. İnsan içinde çok sayıda reaksiyon gerçekleşen bir sistemdir ve içten bizi ısıtan da bu reaksiyonlardır.Bu yüzden evimizi serin tutsak da yaz sıcaklarıyla tam anlamda baş etmiş sayılmayız.Kendinizi serinletmek için de birkaç yönteme ihtiyacımız var.

Yaz aylarında vücudumuza daha fazla su almalıyız.Bunun yanında buz veya daha lezzetli bir yöntem olarak dondurma yiyerek ferahlayabiliriz. Alkol ve kafein yaz aylarında tüketilmemesi gereken besinlerden çünkü idrar söktürücü görev yaparak dehidrasyonu artırırlar.Metabolik ısımızı yükseltecek büyük porsiyonlarda yemekten ve fazla miktarda proteinli gıda alımından da uzak durmalıyız. Yazın kendinize yapabileceğiniz en büyük iyilik su ile oynamak olacaktır.

Arabanızı yıkayabilir,küçük su şişelerine doldurduğunuz suyu püskürterek eğlenebilir ve serinleyebilirsiniz. Tüm bu basit yöntemler hem doğal hem de enerji tasarruflu olmalarından dolayı bütçemizi ve doğayı korur ve bize hiçbir şey kaybettirmez. Serin bir yaz geçirmeniz dileğiyle.