Parfüm ve Şampuanlarda Egzoz Gazı Kadar Kirletiyor

Hava kirliliğinin sebeplerini düşündüğümüzde genellikle akla ilk gelen şey otomobillerin karbondioksit ve azot dioksit salınımları oluyor. Avrupa'da her yıl binlerce erken ölüm vakasına neden olan bu salınımların ve dolayısıyla benzinli/dizel otomobillerin hava kirliliği ve iklim değişikliğine neden olduğu ortada ancak ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi(NOAA), hava kirliliğinin başka sorumluları da olabileceğini gözler önüne serdi. NOAA'nın araştırmasına göre parfüm ve benzeri kimyasal ürünler, otomobiller kadar hava kirliliğine neden oluyor.

Science dergisinde paylaşılan araştırma sonuçlarına göre petrolle rafine edilen bileşikleri içeren; parfüm, temizlik maddeleri, böcek öldürücü ilaç ve boya gibi maddeler hava kirliliğinden fosil yakıt kullanan otomobiller kadar sorumlu. Sadece parfüm ve şampuanlar da değil, boyalar, yapıştırıcılar, saç ve oda spreyleri, deterjanlar, deodorantlar da benzinli ve dizel yakıtlı taşıtlar kadar havaya VOC yani uçucu organik bileşikler yayarlar. Aynı zaman petrol ürünleri farklı alanlarda farklı kullanım şekillerine sahiptir. Bu kullanım alanlarında da farklı oranlarda uçucu organik bileşik salınımı hava kirliliği açısından sorun oluşturur. 

Gündelik hayatta oldukça sık kullandığımız bu ürünleri, evlerimizi havalandırarak uzaklaştırırız ancak bunların daha sonra nereye gittiklerini düşünmeyiz. Bu uçucu bileşikler belki tek başlarına pek etkili değildir ancak, havadaki diğer moleküllerle tepkimeye girerek daha küçük partikülleri meydana getirirler. Bu küçük partiküller hem hava kirliliği üzerinde etkilidir hem de insanlarda akciğer hastalıklarının yaygınlaşmasına neden olur. Kişi başına parfüm ya da şampuan gibi kişisel bakım ürünlerini ya da temizlik ürünlerini düşündüğümüzde bunun hava kirliliğine çok fazla bir etkisinin olmayacağını zannedebiliriz ancak dünya üzerindeki milyarlarca insanı düşündüğümüz de bunun ne kadar büyük sonuçlar doğurabileceği tahmin edebiliriz.