Küresel Isınma Kış Turizmi Etkisi

Küresel ısınma nedeniyle tepetaklak olması öngörülen mevsimler nedeniyle olmaması gerekn zamanlarda olmaması gereken sıcaklık değerlerini normal karşılamaya dahi başladığımız şu günlerde, ülkemizin 20 yıl içerisinde bugün kayak merkezi olarak kış tatilinde kullanılan tesislerin artık yaz tatili için tercih edilecek mekanlar haline geleceği düşünülmektedir.

Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi önemli bir adım daha attı. Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü olan Prof. Dr. Levent Kurnaz yaptığı açıklamalar ile küresel ısınmanın Türkiye için ne ifade ettiğini gösteren bazı veriler sundu. Kurnaz yaptığı açıklamada turizmde orta ve uzun vadede küresel ısınmanın ciddi bir etki göstereceğini ve bugün kış turizmine yapılan yatırımlarda küresel ısınmanın dikkate alınması gerektiğini savundu.

İklim değişikliğinin dünya üzerinde görülen etkilerinin Türkiye’ye de yavaş yavaş etki etmeye başladı. Bilim adamlarının ve uzmanların öngörülerine göre de 2050 yılında küresel ısınma Türkiye için ciddi bir sorun haline gelecek. Levent Kurnaz da yaptığı açıklamalarda bugüne kadar iklim değişiklikleri ile hava sıcaklığının en az 6 derece arttığını söylerken, 2050 yılında İstanbul’da hava sıcaklığının 45 derecelere ulaşacağını ve bu sorunun ülkede turizm dahil olmak üzere her alanı etkileyeceğini ifade etti.

Yakın gelecekte, Erzincan ve batısında kalan ülkelerde kar görme olasılığının ortadan kalkacağı ifade ediliyor. Bu durumun bu bölgedeki her şeyi etkilediği gibi, bölgenin en önemli özelliklerinden biri olan kış turizmini ortadan kaldıracağı ve insanların önceden kış tatili için gittiği tesislere yaz tatili için gideceğini ifade edildi.

Bu sebeple Prof. Dr. Levent Kurnaz şuanda kış turizmi yapılan mekanlarda yirmi sene sonra yaz turizmi yapılabilme ihtimali olduğu ile uyarıda bulundu.