Karbon Ayak İzini Azaltacak Etkili Yöntemler

Karbon ayak izi, birim karbondioksit cinsinden ölçülen, insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsü olarak tanımlanıyor. Karbon ayak izimizi hesaplamak, dünyaya verdiğimiz zararın ölçüsünü bilmek adına önemli. Sizde aşağıdaki yöntemleri uygulayarak karbon ayak izinizi minimuma indirebilirsiniz.

-Güneşli günlerde lambayı yakmak yerine doğal güneş ışığı kullanmak için perdelerinizi açın. Aynı zamanda kışın güneşin doğal olarak evinizi ısıtmasına imkan vermek için güneye bakan pencerelerdeki perdeleri açın.
-Çamaşır yıkama işlemi sırasında gereken enerjinin yaklaşık yüzde 75’i suyun ısıtılması için kullanılır. Yıkama sıcaklıklarını düşürmek, enerjiden tasarruf etmenizi sağlayarak karbon ayak izini azaltırken, kıyafetlerinizin ömrünü uzatır.
-Yemekleri daha hızlı ve enerji verimli pişirmek için fırının üst rafına koyun. Fırının üst tarafı her zaman daha yüksek sıcaklıktadır, bu nedenle yemeklerin daha hızlı pişmesini sağlar. Bunun yanı sıra, fırında aynı anda birden fazla yemeği pişirmek de hem zaman hem de enerji tasarrufu sağlayacaktır.

-Siyah çöp torbasındaki pigmentler biyolojik olarak parçalanamaz, bu nedenle düzenli depolama alanlarında daha fazla yer kaplayacaklardır. Ekolojik ayak izini azaltmak için açık renkli çöp torbalarını tercih edebilirsiniz.
-Dizüstü bilgisayarlar daha küçük ve portatif olmakla kalmıyor, aynı zamanda masaüstüne göre yüzde 80 daha az enerji tüketiyor. Karbon ayak izini azaltmak için masaüstü bilgisayar yerine laptopı tercih edin.
Karbon ayak izini azaltmak için çok masraf yapmanız veya ciddi uğraşlar vermeniz gerekmez. Alışkanlıklarınızdaki küçük değişikliklerin, dünyamız için büyük etkileri olabilir.
-Çamaşırlarınızı kurutucu kullanmak yerine asarak, her ay yaklaşık 20 TL tasarruf sağlayabilir ve sera gazı emisyonlarınızı önemli ölçüde azaltabilirsiniz.
-Bulaşık makinenizi çalıştırmadan önce tam olarak dolu olduğundan emin olun. Enerji verimli bir bulaşık makineniz varsa, daha fazla su, elektrik ve para tasarrufu sağlayabilirsiniz. Enerji verimli bulaşık makinesi, faturalarınızda yılda 150 TL ‘den daha fazla tasarruf sağlar. Aynı zamanda elle yıkamayla karşılaştırıldığında yılda 20.000 litre su tasarrufu sağlar.

-Tuhaf gelebilir, ancak sifonunuza pet şişe yerleştirmek, su haznenize daha az su dolmasını sağlayarak gereksiz su israfını önler. Sifona pet şişe yerleştirmek, her birey için günde 8 litreye kadar su tasarrufu sağlar. Karbon ayak izini azaltmak için oldukça kolay bir yöntem.
-Evinizden dışarı çıkmanız gerekiyorsa ve hedefiniz bir kilometreden kısa mesafede duruyorsa, araba kullanmak yerine yürümeyi veya bisiklete binmeyi tercih edin. Bu sayede aracınızdaki emisyonu önemli ölçüde azaltırken, spor yapmak için zaman yaratmış olacaksınız. 
-Eğer hala kullanmıyorsanız ampullerinizi, enerji tasarruflu kompakt floreasn ampuller (CFL) ile değiştirin. CFL ampul kullanarak, ampul ömrü boyunca 600 kg karbondioksit salımını önlemiş olursunuz. Araştırmalar, ABD’deki her evin CFL ampullerine geçtiğinde, aydınlatma için harcanan elektriğin yarı yarıya düşeceğini gösteriyor.
-Çöp öğütücüsünü çalıştırmak su ve enerji harcatır. Bunun yerine, mutfağınıza organik atıklarınızı ayırdığınız bir çöp kutusu yerleştirin. Böylelikle organik atıklardan kompost elde edebilir, besin öğeleri bakımından zengin bu toprağı bahçenizde veya balkon bahçeciliğinde kullanabilirsiniz.
-Ortalama bir yetişkin, her yıl 4 kg fatura ve önemsiz posta (broşür,tanıtım) alır. Bu istenmeyen postalar, su ve ağaçların israfına yol açar. Şirketlerle doğrudan iletişime geçin ve onlardan sizi posta listelerinden çıkarmalarını isteyin. Faturalarınız için ise e-faturayı tercih edin.
-Kışın, klima, kombi ve termostat gibi ısıtıcılarınızı evde olmadığınız zaman diliminde 15 derece soğutarak veya durdurarak, yıllık ısınma harcamalarınızdan yüzde 15 tasarruf edebilirsiniz. Benzer şekilde yaz aylarında, yine evde olmadığınız zaman diliminde klimayı kapatmak da faturalarınızda tasarruf sağlayacak aynı zamanda karbon ayak izini azaltacaktır.
-Bir odadan çıkarken ışıkları kapatma alışkanlığı edinin. Aynı şekilde, bilgisayar ve televizyon gibi elektronik eşyalarınızı da kullanmadığınızda mutlaka kapatın. Ayrıca bu cihazları  kullanmadığınızda elektrik kullanmalarını önlemek için fişten çıkarın.
-Dişlerinizi fırçalarken, duş alırken veya traş olurken suyu kullanmadığınızda musluğu kapatın ve temiz suyun kullanılmadan kirli suya karışmasına izin vermeyin.
-Meyve ve sebze satın almak için süpermarketlere gitmek yerine yerel çiftçilerin pazarlarını tercih edin ve yerel olarak yetiştirilen ürünleri satın alın. Bu sayede hem yerel ekonomiye katkıda bulunmuş olacaksınız hem de ürünlerin nakliyesi için kullanılan araçlardan çıkan karbon emisyonlarını azaltmış olacaksınız.
-Küveti doldurup sıcak su altında dinlenmek keyifli olabilir ancak çevresel açıdan bakacak olursak gereksiz su israfı demektir. Duşlar genellikle küvet doldurarak yapılan banyoya göre beşte bir oranında daha az enerji harcanmasını sağlar. Düşük akımlı bir duş başlığı takarak da daha fazla enerji ve su tasarrufu sağlamanız mümkün.
-Bambu bitkisi, inanılmaz derecede hızlı büyümekle kalmaz aynı zamanda diğer ağaçlardan dört kat fazla karbondioksit emer. Bahçenize bambu ekin ve bu sayede karbon ayak izini azaltacak bir yardımcınız olsun.