Karbon Ayak İzi Nasıl Küçültülür?

Büyüyen nüfus, artan tüketimin çevreye olan olumsuz etkisinin katlanarak artması ve küresel iklim değişikliği sebebiyle bozulan ekolojik denge gelecek nesilleri etkileyen bir tehdit haline gelirken, sürdürülebilirlik konusu her geçen gün daha da önem kazanıyor.​​​

Karbon ayak izi, her insanın ulaşım, ısınma, enerji tüketimi veya satın aldığı her türlü ürün neticesinde atmosfere yayılmasına neden olduğu karbon miktarını anlatmak üzere kullanılan bir terimdir. Başka bir ifadeyle, aldığımız her ürün veya gerçekleştirdiğimiz her faaliyet için gerekli olan enerjinin üretilmesi sırasında atmosfere salınan karbon gazı toplamını ifade etmektedir.

Birey olarak diğer canlıların yaşamını korumakla beraber, daha temiz ve sağlıklı bir nefes solumamız için atmosfere verdiğimiz CO2 miktarının farkında olmalıyız.​

Uçak ile yapacağınız yolculuklar yerine özellikle yakın mesafelere otobüs veya tren tercih etmeniz daha az sera gazı salınımına yol açıyor. Son dönemdeki araştırmalar hayvancılık sektöründeki artı üretim ve diğer endüstriyel uygulamalar yüzünden et yeme oranındaki düşmenin daha az karbon ayak izine sebep olabileceğini gösteriyor. İnekler ve koyunlar oldukça fazla miktarda metan gazı salınımına sebep olduklarından et yeme oranlarında düşüş ile karbon ayak izi de küçültülebiliyor.

Ev içi alışkanlıkları da değiştirerek karbon ayak izini küçültmek mümkün olabiliyor. Ev aydınlatmasında daha az enerji harcayan ampullerin kullanılması oldukça önemli bir yer tutuyor. En önemli ihtiyaçlarımızdan biri olan ısınma ile enerji tasarrufuna başlanabiliyor. İzolasyon ve çift cam uygulamaları ile yılda oldukça fazla enerji kurtarılmış oluyor. Elektrikli eşyaların kullanımı ile ilgili de tasarrufa gidilmesi enerjiyi azaltmak ve dolayısıyla da karbon salınımını azaltmak açısından oldukça önemli.

Ulaşım tercihi olarak arabanız yerine bisiklet veya toplu taşıma gibi araçları benimsemek karbon salınımı için oldukça gerekli. Arabanızı çok gerekmediği zamanlarda kullanmayarak yüzde yirmi oranında karbon salımınızı azaltabilirsiniz ve araba alırken daha az enerji harcayan küçük motorlu araçlara yönelmeniz de karbon salınımı açısından oldukça uygun olacaktır.

Bunun yanında doğaya zarar vermeyen kimyasallar ile temizlik yapılması ve işlenmemiş yiyeceklere yönelmek de oldukça önemli. Yemek ve diğer ürünler dışında giyim ile de karbon salınımını azaltabiliyoruz. Tonlarca tatlı suya mal olan ve kimyasal atıkları ile büyük bir doğa tahribatına sebep olan giyim sektörüne de daha az katılım sağlayarak da karbon ayak izimizi oldukça önemli ölçüde azaltabiliyoruz.

Tüketim alışkanlıklarını göz önünde alarak daha az tüketimde bulunmak ve ihtiyaç olandan fazlasını almamak da karbon salınımı açısından oldukça önemli bir yer tutuyor. Güneş enerjisi gibi daha yeşil uygulamalara geçmek de karbon ayak izi nasıl küçültülür? Sorusunun cevabı olarak verilebilir. Güneş enerjisi ile ısınabilir veya elektrik üretebilirsiniz. Sadece ev için değil şehir içinde bu uygulamalar yer bulabiliyor.