Hava Kirliliği Anne Karnındaki Bebekleri Olumsuz Etkiliyor

Zehirli havanın ceninlere zarar verdiği biliniyordu. Ancak bunun nasıl olduğu bilinmiyordu.Yeni araştırmada, araştırmaya katılan tüm hamile kadınların bebeklerinin plasentalarında kirli parçacıklar bulundu. Bilim insanları bu parçacıkların ceninlere de geçmiş olmasının çok olası olduğunu söylüyor.

Queen Mary Üniversitesi'nden Dr. Lisa Miyashita, "Annenin soluduğu kirli havanın cenini etkilediğine dair önemli işaretler var ve bu çok kaygı verici" dedi. Bilim insanları; hamile kadınların, yoğun bir şekilde hava kirliliği bulunan yerlerden uzak durması ve işlek caddeleri kullanmaması tavsiyesinde bulunuyorlar. Önceden yapılan bazı araştırmaların sonucunda, prematüre ve düşük kilolu doğum riskini artıran nedenlerden birisinin hava kirliliği olduğu ortaya çıkmıştı. Ayrıca bu araştırmalar, hava kirliliğine maruz kalan bebeklerin hayat boyunca sağlık sorunları yaşayabileceğini gösteriyordu.

Aralık ayında gerçekleşen beşyüz bin doğuma ait verilerin incelenmesi sonucu, hava kirliliği ile bebek sağlığı sorunları arasındaki bağlantı da doğrulanmış oldu. Ayrıca, yoğun hava kirliliği bulunan kentlerde yaşayan milyonlarca kadının risk altında olduğu belirtildi. Bu durumun neticesinde ise ‘küresel ölçülerde kamu sağlığı felaketi’ uyarısı yapıldı. Ağustos ayı içerisinde yapılan bir diğer araştırma sonucunda ise; hava kirliliğinin sadece akciğerleri etkilemekle kalmadığı, insan zekasını da ciddi oranlarda azalttığı tespit edildi.

Yeni araştırmada, sigara içmeyen ve sağlıklı bebekler dünyaya getiren beş kadının plasentaları incelendi. Araştırmacılar, bağışıklık sisteminin bir parçası olan ve bakteriler ve hava kirliliği gibi zararlı parçacıkları içine çeken histiyosit hücrelerini ayrı tuttu.

Optik bir mikroskopla yapılan incelemede, 3500 hücrede 72 kirli parçacık tespit edildi. Bu parçacıklara güçlü bir elektron mikroskobuyla bakıldı ve bunların histosiyit hücrelerindeki parçacıklara benzediği görüldü. Bu bulguların kesin olarak teyit edilebilmesi için ileri araştırmalara gerek duyulduğunu belirten Dr. Miyashita, "Bunların başka bir şey olabileceğini sanmıyoruz. Bunların kirli parçacıklar olduğu çok bariz" dedi.