Sigara İzmaritlerinden Asfalt Yapımında Fayda Sağlanacak

Maalesef ülkemizde dahil olmak üzere nüfus yoğunluğu ve sigara içme oranı yüksek ülkelerde yelerde en fazla görebileceğiniz şey sigara izmaritleri olmaktadır. Yılda 7 Trilyon yakın sigara üretimini göz önüne aldığımızda ortaya çıkan izmarit miktarı 1.5 tondan daha fazla bir ağırlığa denk gelmektedir.

İzmaritlerin verdiği toksik etkiyi azaltmak ve bu atıkları yeniden değerlendirmek üzere yola koyulan Avusturalya’lı araştırmacılar geçtiğimiz günlerde izmaritlerden kaldırım ve asfalt yol yapılması konulu bir çalışma yayınladı.
Avusturalya’da bulunan Royal Melbourne Teknoloji Enstitüsü’nden Abbas Mohajerani liderliğindeki araştırmacılar, asfalta sigara izmariti katarak daha dayanıklı ve termal iletkenliğin daha az olduğu bir formül ürettiler.

Araştırmacıların bahsettiği sistem büyük bir atık sorununu çözmekle kalmıyor, aynı zamanda betonlaşma nedeni ile şehirlerde yaygın olarak oluşan kentsel ısıl ada etkisini de azaltıyor. Kısaca sigara izmaritleri güneşten gelen ısıyı daha az tutuyor ve ısı iletkenliği azalan yollar şehirlerin ısınmasına sebebiyet vermiyor.

RMIT’in Mühendislik Okulu’nda kıdemli öğretim görevlisi olan Mohajerani, sigara izmariti atığına çözüm bulmak için istekli olduğunu belirtti. Mohajerani, “Uzun yıllardır sigara kirliliği sorununu çözmek için sürdürülebilir ve pratik yöntemler bulmak için çalışıyorum” dedi. Araştırma kapsamında, zehirli kimyasalların çevreye sızmasını önlemek için bitüm ve parafin mumu kullanılarak sigara izmaritleri izole edilmiş. Daha sonra izole edilen izmaritler sıcak asfalt karışımı ile karıştırılarak daha yoğun ve dayanıklı bir yapı elde edilmiş.