Sıfır Atık Nedir?

Aslında bir hedef olan Sıfır Atık, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir.
 
Giderek artan bu önem ile birlikte son yıllarda sıfır atık yöntemi, dünyada bireysel ve kurumsal olarak yaygınlaşmaktadır. Sıfır atık yönteminin kullanılması ile birlikte ilk olarak verimlik artışı meydana gelmektedir. Bu yöntem sayesinde istafları da azaltarak bu şekilde maliyetlerde bir düşüş meydana gelecektir.

Bu yöntemin kullanımı ile çevresel tehlikelerin azalmasını sağlamak en önemli amaç olacaktır. Çevreyi temiz tutup korumayı sağlamak gibi durumların gerçekleştirilmesi ve bu bilincin oluşturulması için kurumlarca katkı sağlanmaktadır. Kurum felsefesini sıfır atık üzerine kurmuş firmalar çalışanlarına da bu bilinci aşılayarak ülke ekonomisine katkı sunmaktadır. 

Konuyla ilgili bilgi Çevre ve Şehircilik Bakanı tarafından ifade edilmiştir. Bu projenin ilgi görmesi ülkemiz için önem ifade etmektedir. Projeye kamu ve özel kurumlardan 1500 tane başvuru alınmıştır. Bu sayının daha artacağı ifade edilmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanı yaptığı açıklamada projenin Ankara’daki 230 kamu kurumunda uygulanacağını, 2023 yılında da tüm Türkiye’ye yayılmasının planlandığını duyurmuştur.

Sıfır atık projesi raporu, sıfır atık projesi ile igili dökümanların gösterildiği belgedir. İlk olarak sıfır atık projesinin ne olduğu hakında bilgi verilir ve ardından süreç açıklanır. Sıfır atık kapsamında yürütülen çalışmalar anlatılır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sıfır atık projesinin nasıl uygulanacağı ifade edilir. Sıfır atık projesi uygulamasının hangi aşamalardan geçeceği bu raporda ayrıntılı şekilde yer alır.