Plastik Lastikler için Çevreci Geri Dönüşüm Fikri

Otomobil lastiklerinin başa bela değil de aranır bir madde olması saçma gelebilir. Fakat dünyanın birçok ülkesinde yeni girişimciler bu lastikleri hammadde olarak kullanıp terlik, mobilya, döşeme malzemesi gibi ürünlere dönüştürüyor. Kenya'dan Hindistan'a, Detroit'ten İsveç'e kadar çevre bilinciyle hareket eden bu yeni girişimciler, gelişmiş ülkelerde bertaraf edilmesi en zor maddeler arasında görülen kauçuk lastikleri işe yarar hale getiriyor. Yılda 1,5 milyar adet lastik atıldığı tahmin ediliyor.

Artık bu lastikler berteraf edilmeye çalışılan maddelerden çıkıp aranan malzemeler haline geldi. Çünkü birçok ülkede bu atık lastikler hammadde olarak kullanılarak mobilya, döşeme malzemesi, terlik olarak geri dönüştürülmektedir.
Hindistan, Detroit, İsveç ve Kenya gibi ülkelerde ki yeni girişimciler tarafından ortaya atılan ve faaliyete geçirilen bu proje ile birçok kauçuk lastik atık olmaktan kurtulup yararlı hale dönüştürülmektedir. Araştırmaların sonuçlarına göre yılda 1,5 milyar dolayında olan lastik olduğu belirlenmiştir. Sayının bu kadar fazla olması yapılan bu projeninin ne kadar faydalı olduğunu göstermektedir.

Kauçuk lastiklerin terlik haline dönüştürülmesi Kenya’da bir sanayi haline dönüştürüldü. Hatta lastikten üretilen terlikler için özel bir ad kullanılmaktadır. Akala sandaletleri denilen bu terlikler 2-5 dolar arası fiyat ile müşteriler ile buluşturuluyor. Ayrıca bu sandaletler diğer terlikler ile karşılaştırıldığında daha dayanıklı ve daha ucuzdur.