Plastik Kullanımını Azaltacak Öneriler

Kullanımı sonrasında doğaya atık olarak bırakılması sonucu yıllarca süren yok olma işleminden dolay zararlı maddeler listesinde baş sıralarda olan plastik, hammaddesi petrol olan bir üründür ve bir takım işlemlerden geçirilerek renk ve şeffaflık verilmektedir. Geçirdiği işlemler sırasında kimyasal tepkimeler yaşayan plastiğin zararlı maddeler halinde çevreye bırakıldığı zaman hammaddesi petrol gibi yıllarca çevreye zarar vermeden muhafaza edilememektedir.

Market alışverişlerinizde veya farklı ihtiyaçlarınızda yanınızda bulunduracağınız bez çantalar ile taşıma ihtiyacınızı giderin. Yapacağınız bu hareket ile çok fazla plastiğin çöplere oradan da doğaya karışmasını engelleyebilirsiniz. Plastik kullanımı ve zararları konusunda en fazla taviz verilen detaylardan birisi olan poşet çantalar ne yazık ki doğayı her geçen gün ciddi anlamda kirletmektedir.

Yaklaşık olarak 50 milyar su şişesinin sadece %40’ı kadarı geri dönüşe tabi olabiliyor. Geriye kalan kısım ise çöp olarak doğada imha edilmeye çalışıyor. Fakat imhası çok kolay olmayan bu şişeler doğaya zararlı bir etki bırakmaktadır. Su şişesi almak yerine kendinize su matarası alıp sürekli onu taşıyabilirsiniz.

Son yıllara bakıldığı zaman 20 yılda neredeyse 60 milyar pipet üretimi gerçekleşmiştir. Bu üretimin kaynağı ihtiyaçtır. Bu ihtiyacı ortadan kaldırmak için pipet kullanmayınız.

Az ve günlük tüketim için alınan gıdalar çoğunlukla plastik kullanımıyla muhafaza edilmektedir ve bu da çevreye fazlaca plastik atık bırakmak demektir. Gıda alışverişlerinizi toptan satılan yerlerden yapmaya gayret gösterin

Microbead; boyutu 5mm geçmeyen mikro plastiklerdir. Polietilenden üretilen bu maddeler kozmetik ürünlerinde de bulunmaktadır. Bu küçük ama çok zararlı maddelerin bulunduğu kozmetik ürünlerden kaçınmanızda yarar vardır.