Makarna Pipet Plastik Kirliliğine Alternatif

Gerek sağlığımıza verdiği zarar gerek çevreyi ciddi derecede tehdit etmesi yönünden plastik kirliliği özellikle çevreci bireyler ve toplumlar tarafından sık sık tartışılıyor. Plastik ürünlerin doğada kaybolması uzun bir zaman aldığı ve geri dönüşüme uğramadığı için doğaya ve insan sağlığına ciddi zararları tespit edilmiştir. Bu sebepten  Fransa, Kenya, Ruanda, Güney Afrika, Uganda, Tayvan gibi bir çok ülkede naylon torba kullanımı yasaklanmış. Plastik ürünleri sıkça tercih eden kadınlarda yumurtalık bölgesi, erkeklerde de testisler etkilendiği için kısırlığa yol açtığı bilinmektedir. Ayrıca karaciğer enzimlerini yükseltir, kalp hastalıklarına yol açar, karın bölgesinde yağlanmaya neden olur.

Tek kullanımlık plastik bardaklar ve pipetler, içlerinde “benzen” maddesi  barındırdığı için kanserojendir. Plastik bardak ve pipetlerle içecekleri ağız yolu ile aldığımız için kanserojen madde iç organlarımıza rahat bir şekilde ulaşarak kanser hastalığı için zemin hazırlamaktadır.

Yılda milyonlara ulaşan plastik pipet atıklarına da ufak bir katkıda bulunmak isteyen işletme, müşterilerin tepkilerinin iyi olduğunu söylüyor. Müşteriler ise bu ilginç yönteme şaşırsalar da makarnanın içeceklerinin tadına, aromasına etki etmediğini iddia ediyor.

İşletmeci David Brown, kağıt pipet de denediklerini ancak verim alamadıklarını, metalin ise çok pahalıya mal olduğunu belirtiyor.