Plastiğin Geri Dönüşümü Nasıl Olur?

Temelde kaynağı ham petrol, gaz ve kömür olan plastiğin genelde ana kaynağı petrol rafinerisinden arta kalan bakiye maddelerdir. Dünyada üretilen toplam petrolün sadece %4' ü plastik üretimi için kullanılmaktadır.

Gündelik hayatta kullandığımız pek çok ürün aslında içerisinde plastik barındırıyor. Su içilen pet şişeler, market ve mağazalarda sıklıkla kullanılan naylon poşetler, su damacanaları ve plastik bardaklar bunlardan sadece bir kaçı. Ayrıca plastik maddeler yiyecek ve içecek endüstrisinde, inşaat ve ziraat örtülerinde, çöp ya da gübre torbalarının üretiminde kullanılmaktadır.

Plastiklerin geri dönüşümünün sağlanması için gerekli aşamalar şöyledir;

Plastiğin Kesimi ve Kırılması: Cinsine göre ayrılan atık plastikler kırma makinalarında parçalanırlar. Bu parçalara kepek ismi verilir.
Plastik Yıkama ve Kurutma: Kepek haline gelen yarı mamül, önce yıkama havuzlarında kaliteli ürün elde etmek ve fire vermemek amaçlı yıkanır. Sonra, tipik endüstriyel kurutucularda her plastiğin çeşidine göre nemi alınır.
Plastiğin Besleme Kazanına Transferi: Plastiklerin sıkma makinesine veya istenilen yere taşınması işlemi helezonlar yardımıyla yapılmaktadır.

Ayrıştıralan plastikler kullanım alanlarına göre agromel makinalarında uygun sıcaklık ile eritilip kaynaştırılması sağlanır. Daha sonra soğutulurak granül haline getirilir. Geri dönüştürülen plastikler sera örtüsü yapımında, otomotiv sektöründe yedek parça ve plastik torba üretiminde, atık su boruları, deterjan şişeleri, çöp kutuları ve benzeri ürünler, marley ve çeşitli plastik dolgu malzemelerinde kullanılırlar.