Okunduktan Sonra Bitkiye Dönüşen Gazete

The Mainichi Shimbunsha isimli gazete, çevrecilik adına öyle itinalı bir çalışma yapmış ki, kağıdından mürekkebine, üretiminden doğaya dönüştürülmesine kadar her detay büyük özen gösterilerek gerçekleştirilmiş.

Gazete bu proje için Japonya’nın popüler reklam ajanslarından Dentsu Inc ile bir araya gelmiş. Gazetenin kağıdı için geri dönüştürülmüş kağıt kullanılıyor. Mürekkebi ise sebze kaynaklı ve bitkiler için gübre görevi görüyor. Tüm bu nedenlerle bu gazete %100 sürdürülebilir diyebiliriz. Sürdürülebilir ürün geliştirmenin en tatlı hali gazetenin alt köşesinde de resimlerle anlatılıyor.

Gazetenin kağıdına yerleştirilmiş olan tohumlar toprağa gömüldüğüne filizlenip doğa ile bütünleşiyor. Gazete mürekkebi sebzelerden sağlanıyor. Böylece gazete toprakla buluştuğunda herhangi bir zehirli madde toprağa gönderilmemiş oluyor.

Japonya’da çevre konusunda yaptığı pek  çok proje ile dikkat çeken gazete ilk ve orta okullara yatırım yaparak geri dönüşüm hakkında öğrencileri bilgilendirmek için projelerine devam edeceğini belirtiyor.