Geri Dönüşüm Sembolünün Bulunduğu Ürünler

Aslında hergün gördüğümüz, hayatın her alanında kullandığımız, artık neredeyse tüm araç gereç, ambalaj ve poşetlerde önümüze çıkan geri dönüşüm sembolleri bize pek çok farklı bilgi sağlamaktadır. En çok bilinen işaret olan Möbius döngüsü bir nesne veya ambalajının geri dönüştürülebilir olduğunu belirtmekte ve uzun yıllardır kullanılmaktadır. Günümüzde ise ayrıştırma işleminin daha hızlı ve kolay yapılabilmesi için geri dönüşüm sürecinde kullanıcıyı yönlendiren pek çok farklı geri dönüşüm işareti kullanılmaktadır. Ambalaj ve paketlerin üzerinde bulunan semboller geri dönüşüm için yönlendirme yaparken bazen nesnenin ham maddesi hakkında da bilgi vermektedir.

Hangi ürünlerin ne kadar kaynağa ihtiyaç duyduğu ve geri dönüşümünün neden bu denli önemli olduğunu almanız açısından iyi bir örnek olarak, birkaç on yıldır yeryüzünde olan 8  koca ağacın bir ton kadar kağıda eşdeğer olduğu aklınızda yer edinebilir. Ormanların dolayısıyla da ağaçların imal edilerek kağıt üretiminde kullanıldıkları bilinen bir gerçektir. Bu gerçeklik payından yola çıkılacak olunduğu zaman tüketilen kağıtların geri dönüşümlü olarak imal edilmesi oksijen oranını da %75 oranında kesinlikle arttırma anlamına da gelir.

Geri dönüşümlü ürünler arasında kağıt, pil ve her türlü plastik katı ambalaj ürünleri gelmektedir ve son yıllarda elektronik ürünlerin de eklenmesiyle geri dönüşüm yelpazesi gitgide artmaktadır. Tabiki önemli olan paketlerdeki sembollerin uygulanması değil insanların geri dönüşüm konusunda çok daha dikkatli hareket etmesi, çevre ve yaşam konusunda farkındalık düzeyini arttırması gerekmektedir.