Eski Kıyafetlerin Geri Dönüşümü

Öncelikle tekstilde geri dönüşüm konusunda yoğun çalışmaların yürütülmesinin en önemli nedenlerinden biri kıyafet ve tekstil ürünlerinin %100’ e yakınının geri dönüştürülebilmesi. Hatta bazı ürünler ne kadar yıpranmış olursa olsun geri dönüştürülebiliyor.

Modern dünyda artık giymediğimiz, bedenimize uymayan kıyafetler de çoğalmaya başladı. Üstelik pek çoğumuz bu fazlalıkları çöpe bile atmıyoruz. Giymediğimiz bu kıyafetleri geri dönüşüme gönderebilir ya da onları tekrardan tasarlayarak çöpe gitmesini önleyebiliriz.

Kullanılmayan kıyafetlerin değerlendirilmesi için pek çok çalışma yapılmakta. Ülkemizde şu anda pek çok belediye ve de kuruluşun düzenlediği geri dönüşüm kıyafet projeleri bulunmakta. Sokak ya da caddelerin işlek yerlerinde bulunan kullanılmayan kıyafet kumbaralarını kullanarak, artık giyilmeyen kıyafetlerinizin hem çöpe giderek doğaya zarar verilmesini önleyebilir hem de ihtiyaç sahiplerine bu konularda yardımcı olabilirsiniz. Bu kıyafet toplama kutularından çıkarılan kullanılabilecek haldeki kıyafetler, öncelikle kuru temizlemeye sonra da ihtiyacı olan vatandaşlarımıza gidiyor.

Geri dönüşüm merkezine götürülen tekstil ürünleri kumaşların cinsi, yıpranma durumu, rengi ve boyutu gibi özelliklerine göre sınıflandırılıyor. Bu aşamada sağlam olup yeniden giyilmeye uygun olan kıyafetler bu işlemi gerçekleştiren yere göre ya hayır kurumlarına bağışlanıyor ya da ikinci el mağazalarına satılıyor. Her ne kadar ikinci el mağazalarına satmanın bağış yapmanın yanında daha az olumlu olacağı düşünülse de geri dönüştürülen tekstil ürünlerinin yeni bir yerel ekonomi ve iş fırsatları yaratmasına olanak vermesi bakımından son derece değerli

Kıyafetlerinizi kutulara ulaştıramıyor ya da kendiniz değerlendirmek istiyorsanız yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz. Evinizde bulunan gündelik gereçlerle yenileme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Artık ilgilenmediğiniz tekstil ürünlerini ufak tefek bir kaç dokunuşla eskisinden daha güzel hale getirerek hayatınıza tekrar katabilirsiniz.