Elektrikli Otomobil Bataryaları Geri Dönüştürülecek

Elektrikli araçların popülaritesinin artması ile birlikte enerji verimliliği ve çevre kirliliği bakımından ciddi adımlar atıldı. Ancak elektrikli araçlar tarafından kullanılan araç pilleri bir süre sonra kullanılamaz hale geldiği için atık olarak kalıyordu. Bu pillerin geri dönüştürülmesi ile hem atık ortadan kaldırılması hem de pillerin geri dönüştürülerek yeni bir kullanım imkanı bulabilmesi fikri ile Çin’de pilot bir uygulama başlatıldı. Pilot uygulamaya göre elektrikli araç pilleri geri dönüştürülecek.

Çin tarafından başlatılan pilot uygulamada elektrikli araç pilleri geri dönüşümle hem ortadan kaldırılacak hem de yeni bir amaç için kullanılabilecek. Çin’in belirlenen 4 farklı bölgelerinde öncelikle kullanılacak olan uygulama ile amaç hava kirliliğini azaltmak. Pilot program elektrikli araçlarda kullanılan pillerin geri dönüştürülmesi ve bir yerde biriktirilmesi gerektiğinin Çin Hükümeti aracılığıyla duyurulmasından sonra gündeme geldi.

Elektrikli araç üreticilerinden istenen elektrikli araç pillerinin biriktirilmesi ve geri dönüştürülmesi talebi doğrultusunda pilot program gündeme getirildi ve Çin’in 4 ayrı bölgesinde ön çalışmalar başlatılacak.

Çin’de uygulamaya başlanacak yeni pilot program için Sanayi ve Enformasyon Teknoloji Bakanlığı tarafından elektrikli araç pillerinin nasıl geri dönüştürüleceği konusunda yeni araştırmalar yapılacağı, sistem oluşturulması için yeni yollar aranacağı belirtilirken elektrikli araç pillerinin bölgesel yönetimler tarafından geri dönüştürülmesi amacıyla sanayi için kullanılan fonlar dahil olmak üzere bazı fonları kullanabileceğini belirtti. Pilitik destek fonlarını da kapsayan bu fonlar sayesinde hava kirliliğini minimuma indirmek için, elektrikli araç pilleri geri dönüştürülerek atıklarının ortadan kaldırılması ile yeni ürünlerin ortaya çıkması mümkün kılınacak.