Dünyadan Sonra Uzayda da Geri Dönüşüm Yapıldı

SpaceX şirketi, daha önce başka görevlerde kullandığı Falcon 9 adlı roketi ve Dragon adlı kargo kapsülü ile Uluslararası Uzay İstasyonu'na 2,5 tonluk malzeme gönderdi. Daha önce 2017 Ağustos’ta kullanılan Falcon 9 roketi ve 2016 Nisan’da kullanılam Dragon kargo kapsülü bu önceki kullanımlarında da gönderim yeri olarak uzay istasyonuna gitmişti.

Daha önce 2017 Aralık’ta bir geri dönüştürülmüş uzay araçları kullanarak fırlatma yapan şirketin bu yeni kargosu ikinci kez geri dönüştürülmüş uzay aracı kullanarak fırlatma yapmış olmaları oldu. Böylece hem malzeme kullanımını azaltıp uzay yolculuğu maaliyetlerini düşürmüş oldular hem de bu malzemelerin yapılması için gerekli olan ham madde, enerji vb gibi birçok açısan tasarruf etmiş oldular.

Kargo olarak gönderilen bu kapsülde Uluslarası Uzay İstasyonu’nda olan insanlar için deney ve yemek malzemeleri bulunyordu. Bu malzemelerin gök gürültülü fırtına ve Uzay’da ilaç geliştirme üzerine yapılan araştırmalarda kullanılması planlanıyor.

Bu kargo ile birlikte SpaceX şirketi 14. kez Uzay’a malzeme göndermiş oldu. Giden bu kargo kapsülünün bu çarşamba istasyona ulaşması ve sonrasında iki aylık bir süre içinde yörüngede kalıp Dünya’ya geri dönmesi beklenmekte.

SpaceX'in amacı milyonlarca dolar değerinde olan bu malzemeleri tekrar kullanarak uzay yolculuklarını daha az maliyetli bir hale getirmek. Uzay araçları genelde görevlerini tamamladıktan sonra okyanusta yok oluyorlar.