Dünya'nın İlk Güneş Enerjisi İle Çalışan Mobil Geri Dönüşüm Tesisi

Bir mobil geri dönüşüm tesisi olan Trashpresso, atık plastik şişeleri fayansa dönüştüren ve bunu yaparken sadece güneş enerjisi kullanan bir geri dönüşüm tesisi. Tesis, atık plastikten yapılmış sandalyelerden, akıllı telefon ekranlarından üretilen cam eşyalara kadar sadece tüketici sonrası atıkları kendi ürünlerinde kullanmayı taahhüt eden Berlin ve Londra’da bulunan Pentatonic’in buluşu.
Trashpresso, geleneksel geri dönüşüm tesislerinin uygun bir seçenek olmadığı lokasyonlarda mobil ve işlevsel olacak şekilde tasarlanmış dünyanın ilk off-grid, endüstriyel sınıf geri dönüşüm çözümü. Şirketin kurucusu Johann Bodecker “Nihai ürünün, hiçbir toksik katkı madde ve geri dönüştürülemez malzeme içermediğini taahhüt ediyoruz” diyor.

Trashpresso, geçtiğimiz hafta Londra Tasarım Festivali sırasında ilk kez Design Frontiers sergisine katıldı. Design Frontiers ziyaretçileri plastik atıklarını atık kutusuna atmaya ve plastik şişelerin sınıflandırılmasından parçalanmış PET’in katı altıgen fayanslara dönüştürülmesine kadar Trashpresso sürecini izlemeye davet edildi. Avluya, geri dönüştürülmüş plastikten yapılmış heybetli siyah küreler yerleştirildi. Küredeki delikler hafta boyunca Trashpresso tarafından hazırlanan döşemeler ile kapatıldı. Ayrıca metal ağlardan yapılmış geniş kürelere, okyanuslara karışan plastik atıklara dikkat çekmek adına atık pet şişeler yerleştirildi.

Trashpresso, katılımcılara ambalaj atıklarının aslında bir çok ürün için ham made niteliği taşıdığı, geri dönüştürülerek bir çok faydalı alanda yeniden kullanılabileceği, kısaca atıkları geri dönüştürerek yeniden hayatımıza katabileceğimiz konusunda farkındalık yaratması açısından oldukça başarılı bir proje. Starbucks UK geçtiğimiz günlerde Pentatonic ile içecek atıklarını mobilya haline getirecek bir ortaklık duyurusunda bulunmuştu.