Denizanası Kullanılarak Çevre Dostu Bebek Bezi Üretilecek

İsrail’de bulunan bir girişimci firma tarafından denizanalarının artan popülasyonu ile başa çıkabilmek amacıyla yeni bir çözüm geliştirildi. Bu geliştirilen çözüm sayesinde denizanaları kullanılarak çocuk bezi ve kadın pedleri üretilebilecek. Bir malzeme bilimci tarafından birkaç yıl önce denizanaları üzerinde yapılan çalışmalar sayesinde denizanası etinin fazla miktarda sıvıyı emebildiğini ve içinde tutabildiğini belirlediler.

Hidromash adını verdikleri ve denizanası üzerinde yapılan çalışmalar sonucu geliştirilen bu malzeme ile süper emici özellikleri bulunan yeni bir materyal elde edildi. Geliştirilen bu malzeme içerisine dayanıklılığı artırmak amacıyla eklenen antibakteriyel nanopartiküller sayesinde esneklik ve biyobozunma özellikleri geliştirilmiş oldu. 

Normalde denizanası tarafından sokulmak çok fazla acılı olmasına ve hatta bazen ölümcül olmasına rağmen denizanasının kütlece yüzde doksanı sudan oluşmaktadır. Araştırmayı yürüten araştırmacı tarafından yapılan açıklamalara göre denizanasının eti medikal olarak emebilme özelliği bakımından sünger ve bandaj olarak kullanılabileceğini belirtti. Şimdi yapılan yeni çalışmalara göre geliştirilecek olan medikal malzemeler içerisinde bebek bezleri, kadın pedleri yanında yetişkinler için geliştirilebilecek olan yetişkin bezleri veya tamponlar da yer alıyor.

Bebek bezi ve kadın pedlerinin doğada parçalanma süresi yüzyıllarca sürebilmesine rağmen firma tarafından geliştirilen yeni malzemenin doğada bozulma süresi 30 günden daha az bir süreyi bulabilir. İşte bu nedenle bu ürünlere çevre dostu ürünler deniyor.