Ambalaj Üzerindeki Renkler Neyin Sembolü?

Günümüzde yiyecek paketlerinin üzerinde, sıkıştırılmış birçok bilgi bulunuyor. Tüm bu yararlı bilgilerle birlikte yazıcılar için çok önemli bir amaca hizmet eden ve renkli daire veya karelerden oluşan esrarengiz bir satır da yer alıyor.

Günümüzde aldığımız nerdeyse her gıda ürünün ambalajı üzerinde renkli dairelerin bulunduğunu görürüz. Bazı kişiler bu detaya çok dikkat etmese de bilinçli tüketicilerin dikkatinden kaçmadığını ve buna göre bir değerlendirme yaparak ürün seçtiklerine şahitlik edildiği olmuştur. Renklerin ürün içeriğinde bulunan katkı maddeleri ile alakalı olduğu düşüncesiyle tedirginlik yaşandığı düşünülmektedir. Bu yuvarlak simgelerdeki renklerin diğer adı “Yazıcı renk blokları” dır. Bunun anlamı yiyeceklerin konulduğu ambalajların tasarımı yapılırken hangi renk mürekkebin kullanılacabileceğini gösteriyor.

Bu renk simgeleri yazıcılara okutulduğu takdirde o ambalajın uygun renkte boyanıp boyanmadığı ortaya çıkıyor. Yani ambalajdaki boyanın renk eksikliği ya da renk fazlalığından kaynaklanan bir sorunun olup olduğu bu yazıcılar sayesinde anlaşılıyor.
Ambalajlarda renklerin anlamı tasarım yapılırken hangi renklerin kullanıldığını simgeler. Bu simgeleri printer adı verilen bir cihazla tespiti yapılıp olası hataların belirlenmesi sağlanıyor. Toplumda bu renkler nedeniyle oluşan yanlış algı var. Sebebi de ambalajlarda yer alan siyah, lacivert gibi koyu tonlu renklerin bulunduğu yiyecek vb. ürünlerde kimyasal madde barındırıldığı iddiası.


Yiyecek ambalajlarının ya da diğer basılı materyallerin görsel tasarımı yapılırken hangi renklerin ve hangi tür baskı mürekkebinin kullanılacağını gösteren bu renkler baskı sektöründe doğru iş sonuçlandırma adına oldukça önemlidir. Ve aynı görselin tekrar basıma girileceği zaman farklı bir sonuç ile karşılaşılmaması içinde önemli bir detay niteliğindedir. Ambalaj tasarımı bitip baskı alındıktan sonra bu renkli daireler ilgili makineye okutulduğunda baskı renginin doğru çıkıp çıkmadığı kontrol edilebilmektedir.