Vegan Beslenme Sağlığa Zararlı Mı?

Vegan beslenme, vejetaryen beslenmenin bir tık ötesidir. Etin yanı sıra süt ve yumurta dâhil hayvanlardan elde edilen hiçbir gıda ve katkı maddesinin tüketilmediği saf bitkisel beslenme tarzına "vegan beslenme" deniyor. 1940’lardan beri dile getirilmeye başlanan ve alternatif bir tüketim biçimini savunan veganlık, 1944’te Vegan Birliği’nin kurulmasıyla kurumsal bir kimlik de kazanıyor. Sadece beslenme alışkanlıklarını değiştirmekle bitmeyen veganlık, hayvanların sömürüsüne dayanan her türlü tüketim zincirinin karşısında durmayı gerektiriyor.

Kuru fasulye,nohut,soya sütü,pirinç, antep fıstığı,ceviz içi gibi günlük hayatta kolayca bulabileceğimiz gıdalar ile protein ihtiyacımızı buradan karşılayabiliriz.Doğada her şeyin alternatifi mevcuttur.Kişi neyi kullanmak isterse onu kullanır ve yaşamını sürdürür.
Başka bir konuya değinecek olursak asıl olarak proteine ihtiyacımız anne karnında ve daha sonrasında başlıyor.Hem annemizin hemde bizim.Yeni doğan bebeğin kas hücrelerinin oluşması ve dokuların yenilenmesi için bolca proteine ihtiyacı vardır. Annenin de anne sütü için günlük protein ihtiyacının yarısı kadar daha fazla protein tüketmesi gereklidir.


Vegan beslenme tarzının zarardan ziyade pek çok sağlık yararı olması mümkün ve bunların tümünün kesin nedeni henüz bilinmese de mikro besinlerden (vitaminler, mineraller, flavanoid ve benzeri antioksidanlardan) zengin, tam doğal ve taze bitkisel gıdalardan oluşan posa yüklü bir vegan beslenmenin nimetlerinden isterseniz siz de yararlanabilirsiniz. Ama doktorunuza danışarak ve sağlık kontrollerini aksatmamak şartıyla.