Vakum Tüplü Güneş Enerjisi Nasıl Çalışıyor?

Vakum tüplü teknolojisi bugün piyasada geleneksel emici daha iyi performans sunar. Bu gelişmiş tasarım, borosilicate cam iki tabaka arasında bir vakum katman ile oluşur ve iç kısımda tüpler içermektedir. Bu vakum bir termos gibi, termal enerjinin % 93'e kadar koruyarak, daha yüksek bir verim elde etmektedir. Elde edilen bu termik enerji borular yardımı ile gerekli yerlere aktarılır.


Vakum tüpü Alman ve Avustralya‘nın önde gelen araştırma enstitüleri tarafından icat edilmiş ve dene nmiştir. Bu teknoloji ticari olarak bazı Çin Firmaları tarafından kullanılmış ve 10 yıl boyu nca bütün ülke genelinde bir çok sistem kurulmuştur. Günümüzde bu teknoloji bir çok ülke tarafından kabul edilmiş olup, USA,Japon, Alman, Avustralya v.b. bir çok yerde kullanılmaktadır. Kullanıcılar yüksek bir mühendisliğin eseri olan bu sistemi gönül rahatlığı ile kullanabilir. Avrupa ve Avustralya’da önde gelen üniversitelerin yıllar süren ar-ge çalışmaları sonucunda insanlığın hizmetine sunulan bu teknoloji bugün de Dünyanın her yerinde bir çok insan tarafından kullanılmaktadır.

Borosilikat camlar bu sistem için özel olarak geliştirilmiş modellerinden seçilir. Dayanıklılığı da laboratuarlarda defalarca test edilmiştir. Bir örnekle açıklamak gerekirse şiddetli yağış alan günlerde rüzgar ile birlikte üzerine 25 mm çapında bir dolu gelse bile kırılmadan durur. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus tüplerin içinin boş olduğu dönemlerdir. Uzun süre boş kalan tüplerin içi güneş altında 250 dereceye kadar ulaşabilmektedir. Bu esnada sisteme asla soğuk su vermemek gerekir. Çünkü aşırı sıcak bir ortama soğuk su gelince bu termoşok etkisine sebep olacak ve tüplerde çatlamalar meydana gelecektir.