Mikro Hes Nedir?

Mikro hes, suyu aşağı doğru hareket ettirilmesiyle oluşan basınç belirli bir enerji yaratır. Boru yada bir ark içinde devinim halinde olan su baskılanmış halde büyük bir enerji üretme kapasitesine sahiptir. Basitçe değirmen sisteminin daha teknolojik ve zengin ekipmanlarla geliştirilmiş halidir bu sistem. Yani kısaca Mikro hes sudan enerji üretme yöntemidir.

Yenilenebilir enerji kaynaklarından sayılan hidro kaynaklar ve mikro hes günün her anı enerji üretebilme özelliğiyle benzerlerinden ayrılır. Oldukça makul fiyatlarla enerjiye ulaşmayı sağlayan bu sistem hidro türbinler vasıtasıyla çalışır. Mikro hes sistemler alçaktan ve yüksekten akan olmak üzere 2’ye ayrılırlar. İlk sistemde adından anlaşılacağı üzere az bir yükseklik tercih edilir. 5 feet’ten az bazen 10 ila 20 inç arasında yüksekliklere sahip bü sistemde daha kısa boru hatları kullanılır. Yüksekten akan sistemlerde ise 10 feet üzeri bir yükseklik görülür. Bu sistemin amacı daha yüksek basınç ve dolayısıyla daha yüksek oranda enerji üretebilme imkanına sahip olmaktır.

Suyu türbinlere taşımaya yarayan boru hattı, elektiriği üretmeye yarayan, türbin, enerji depolamaya yarayan bataryalar, atık enerjinin biriktirildiği atık alanı, enerjinin kullanıma hazırlandığı taşıma ve dağıtma gibi bölümler ortalama bir mikro hes sisteminin bölümleridir.

Oldukça ekonomik olan bu sistemde mikro hes türbin fiyatları güç ve özelliklere göre farklılıklar göstermektedir. Projenize uygun sistemi kurmak için, bir çok sayfa ve kuruluştan faydalanmak mümkün. Doğru şekilde düzenlenmiş alet ve ekipmanlarla uygun bir türbin elde edeceğiniz enerjiyi maksimum seviyeye çıkartacaktır.