Hazır Giyim Endüstrisi Doğaya Zarar mı Veriyor?

Günümüzde hazır giyim tekstil ürünleri hiç olmadığı kadar yüksek oranda karbondioksit salınımına yol açmaktadır. Bu da elbette solunum yolu hastalıkları başta olmak üzere pek çok sağlık sorunlarını ortaya çıkaran en köklü etmen olarak değerlendirilmektedir. Söz konusu iddianın sahibi uluslararası çevre örgütü olarak daha temiz ve yaşanabilir doğanın kurulmasına yönelik çalışmalar yürüten Greenpeace örgütüne ait. Greenpeace yetkilileri hazır giyim endüstrisinin insan sağlığına bugüne dek olmadığı kadar zarar verdiğini iddia etmektedir.

Greenpeace tarafından hazırlanan rapora göre hazır giyim endüstrisinin başlıca temel sorunu ucuz ham maddeyle hazır tekstil ürünleri üretmesi. Bunun sonucu olarak kimyevi maddeler ve atıklar insanların sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmasına neden olurken öte yandan insanların tembelleşmesine de neden olmaktadır.

Nitekim insanlar artık sökülen bir düğmeyi dikmeye bile üşeniyor, elbette bu durum da üreten değil tamamen tüketen bir toplum modelinin ortaya çıkması  anlamına gelmektedir. Bunun önüne geçebilmek adına da birtakım önlemlerin alınması gerekiyor. Sürdürülebilir devirdaim hammaddeler kullanılarak tekstil endüstrisinde bir yenilenme süreci oluşturulabilir.

Çevre örgütü Greenpeace tarafından ortaya konulan bir diğer değerlendirme de hazır modaya yönelik olarak insanların neredeyse tamamının artık eski moda yani demode kıyafetleri dikmek, onarmak yerine yeni bir kıyafet satın almayı tercih etmiş oldukları yönünde şekilleniyor.

Bu durumda da hazır giyim endüstrisinin ortaya yaydığı karbondioksit salınımının olumsuz bir sonucu olarak başta solunum zararı olmak üzere birçok zararları da tetiklemektedir. Bunun önüne geçmek için mutlaka hazır modanın önüne geçilmesi ve hızlı tüketimin önlenmesi için de ucuz ham madde üretimi ve pazarlama işlemine artık son verilmesi Greenpeace önerileri arasında geliyor.