Günlük Hayatımızın Vazgeçilmez Unsurları Radyasyon Yayıyor

Wi-Fi alanı kablosuz internet erişiminin olduğu her yerde mevcuttur ve bu alanda radyasyon yayan unsurlar arasında bulunmaktadır. 2016 yılında bir bilim dergisinin bu konu hakkında yayınladığı bir araştırmada Wi-Fi’nin yaydığı radyasyonun kansere, beyin rahatsızlıklarına ve hormon bozukluğuna neden olabileceği ifade edilmişti. Son yapılan çalışmalar ile bu araştırma Wi-Fi’den yayılan radyasyonun hastalık yapmayacağı şeklinde sonuca bağlandı. Yayılan bu radyasyonun bir atomu iyonlaştıramayacak derece düşük enerjili olduğu ve bununda X ışınları gibi kanser yapma riski taşıyan bir radyasyon olmadığı belirtildi.

Cep telefonları Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından “olası kanserojen” madde şeklinde tanımlanmaktadır. Olası kanserojen tanımı telefon için kanser yapar şeklinde bir tanımım yapılamayacağını, bu durumun henüz ispatlanmadığını ifade etmektedir. Ancak Amerika’nın Kanser Topluluğuna ait bir internet sitesinde ise fazla cep telefonu ile meşgul olmanın boyun, baş ve beyinde tümör oluşumuna neden olabileceği belirtilmiştir.

Bilgisayarlar da günlük hayatımızın bir parçası olan elektronik aletler arasında yer almaktadır. Özellikle dizüstü bilgisayarlar ile yakın temasın fazla olması bilgisayarlardan yayılan radyasyonun sağlık üzerinde olumsuz bir etkisinin olup olmayacağı sorusunu da beraberinde getirmektedir. Bilgisayarlardan yayılan radyasyonun miktarı cihazın markasına göre farklılık göstersede uzmanlar tarafından bu radyasyonun kansere sebep olabilecek boyutta olmadığı ifade edilmektedir.

Mikrodalga yaydığı ışınlar ile ABD Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı internet sistesinde ifade edildiğine göre sağlık üzerine olumsuz bir risk taşımamaktadır. Bunun nedeni ise mikrodalgadan yayılan radyasyonun atomları iyonlaştırıcı bir etkiye sahip olmadığı için DNA veya dokular üzerinde bir tahribata neden olmaması olarak açıklandı.

Sigaranın zararları herkesçe bilinen bir gerçektir. Yapısındaki kimyasalların vücuda zararlı olduğu bilinirken son yapılan araştırmalarda bir de içerisinde radyasyon bulunduğu ve bunun solunum yolu ile vücuda alındığı belirtilmiştir. Tütün içerisinde bulunan polonyum ve kurşun radyoaktif maddedir ve bunlar sigaranın içilmesi durumunda akciğerler ile vücuda alınmaktadır.