Dünyanın İlk Müzeli Gölü

Bolivya hükümeti bu yıl kültürel anlamda yepyeni bir gelişmeye imza atacaklarının daha önceden sinyallerini vermiş  ve sonunda bugün itibariyle detaylarıyla en yetkili kişinin ağzından o sürpriz sonunda geldi. İnka medeniyetinden kalma on binlerce yıl öncesine ait insan ve hayvan fosilleri, tarihi ziynet eşyaları ve günlük kullanım eşyalarının yer aldığı Titicaca Gölünün içerisine bir su altı müzesi yapılması kararına varıldı. 

Kültür ve Turizm Bakanı Wilma Alanoca tam 10 milyon dolarlık bir maliyetle Enabel şirketiyle anlaştıklarını dile getirdi. Dünyanın da ilk su altındaki resmi törenle açılan müzesi olmaya yakın olan bu proje ile artık deniz altında bizleri bekleyen deniz canlıları değil aynı zamanda tarihin binlerce yıllık öncesinden bizlere seslenen antik kalıntılar da yer alacak.

Böylece tarihte tamamen gizemli bir yolculuğa çıkılmış olunacak. Söz konusu bu gizemli yolculukla da hem tarihin mirasına sahip çıkılacak hem de keşfedilmeyi bekleyen onlarca yıllık eserler canlandırılmış olunacak. İnka Medeniyetinden günümüze kalan antik kalıntılar da yine Bolivya’da yer almaya devam ediyor. Söz konusu antik eserler arasında ziynet eşyaları ile günlük kullanım eşyaları bulunmasının yanı sıra kralların ve kraliçelerin özel olarak kullanım eşyaları, insan ve hayvan kemikleriyle fosil kayıtları müzede sergilenecek. Öte yandan müzenin su altı müzesi olması dolayısıyla da birçok denizel etkinliklerin oluşturulması bekleniyor.