Dünyanın İlk Hidro Güneş Santrali

Portekiz’de Alto Rabagão barajı üzerine yüzer güneş panelleri kurularak faaliyete geçirilen ilk hidro güneş santrali, gün boyunca güneş ışığını toplamak için yüzen fotovoltaik hücreler kullanıyor ve hidroelektriği gece ve elektrik ihtiyacının fazla olduğu saatlerde kullanıyor.
Hidroelektrik ve güneş enerjisini birleştiren dünyanın ilk hidro güneş santrali Portekiz’de Energias de Portugal (EDP) tarafından kuruldu.

Yüzen fotovoltaik paneller, Hydrelio’nun geliştiricileri olan Ciel & Terre International (C & T) tarafından tasarlandı ve geri dönüştürülmüş malzemelerden üretildi.Sistemin, güneş panellerinin karada değerli alanları kaplamasının ileride yaratacağı sorunları ön görerek tasarlandığı belirtiliyor. Santral 220 kWp kapasiteye sahip olup 840 adet yüzer güneş paneli ile donatılmış. Hidro güneş santralinin ilk yılında, 100 eve güç sağlayacak 332 megavat saat elektrik üretmesi bekleniyor.

Ayrıca panellerin yüzeyi, buharlaşma ve yosun oluşumunun yavaşlaması için koruyucu madde ile kaplanmış. C & T, fotovoltaik panellerinin temel amacının, su kütlesinin kullanımını maksimize ederken enerji üretmek olduğunu belirtiyor. Ayrıca dünyanın en büyük 50 büyük barajının sadece yüzde 10’unun fotovoltaik paneller ile donatılması halinde 400 gigawatt (GW) güneş enerjisi üretilebileceğini tahmin ediyor.

The Huffington Post’a göre, Alto Rabagão baraj projesi başarılı olursa, sistem diğer ülkelerin enerji taleplerini karşılamak için kullanılabilir. Bu ülkelerden biri, projenin sahibi Energias de Portugal (EDP) ‘nin geniş çapta iş yaptığı Brezilya olabilir.
Portekiz, güçlü yenilenebilir politikalar geliştirerek projenin başarısı için doğru ortamı yarattı. Portekiz ayrıca mevcut hidroelektrik kapasitesi ve 2500 saatlik yıllık güneş ışığı süresi ile fotovoltaik çözümleri için yüksek bir potansiyele sahip.