Çevreci Toplu Taşıma

İnsanların kullandığı ilk ulaşım aracı hiç kuşkusuz kendi bedenleriydi. Yürüyerek avlanan, iş yerine giden insan bugün hem ürün transferi hem de bireysel ulaşım için fiziksel güçlerine bağlı olmayan araçlar kullanıyor. Uçak, tren, gemi, kamyon ve otomobil gibi birçok araç fosil yakıtlarla çalışıyor ya da kullandıkları elektrik fosil yakıtlardan sağlanıyor. Ulaşım sektöründe kullanılan araçların yüzde 92’sinin petrolle çalışıyor olması küresel iklim değişikliğine neden olan emisyonların artışına ve yerelde gürültüden ağır metal kirliliğine kadar birçok farklı çevre sorununa yol açıyor.

Dünya nüfusunun yarısından fazlası artık kentlerde yaşıyor. Kentleşmede, beraberinde çözülmesi gereken bir yığın sorun ortaya çıkarmakta. Ancak bunların en önemlisi tabiki de kentlerde yaşayan insanın çevreye verdiği tahribat. Çin, nüfus yoğunluğunun getirdiği karayolu taşımacılığı yükü ile emisyon salınımında dünyada ilkler arasında yer alıyor. Bu negatif yönü avantaja çevirmeye çalışan ülkede bulunan elektrikli otobüslerin sayısının ise %99’u Çin’de. Yaşanan sıkıntılarından kurtulmak ve aynı sıkıntıları yaşayan ülkelere de satış yapmak için bu eksi yönünü pozitife çeviren Çin, elektrikli otobüs sayısında sağladığı ciddi artışla emisyon değerlerini düşürme yolunda ciddi adımlar atıyor.

Ayrıca üretilen elektrikli otobüslerle de ciddi anlamda ekonomik girdi sağlamayı başarıyor. Ayrıca bu araçlarda petrol türevlerinin akaryakıt olarak kullanılmaması da ayrıca ülke ekonomisine katkı sağlamıştır. Buna rağmen hala Çin’deki elektrikli otobüsler tüm otobüslerin ancak yüzde 17’si civarında. Aylık 10 bine yakın elektrikli otobüste bu filoya katılmaya devam ediyor. Avrupa ülkelerinden Hollanda Çin’i ikinci sırada takip ediyor ve elektrikli otobüs sayısı sadece 300 adet. Çin’in bu konuda ne kadar ileride olduğunu sayılar göz önüne seriyor.

Ülkemizde de benzerlerini pek çok belediyeden görmeye yavaş yavaş başladığımız çevreci toplu taşıma modellerinin en kısa zamanda tüm kentlerde olması, hem ekonomik hem de ekolojik anlamda son derece önemli ve gereklidir.