Günde 900 Bin Ağaç Diken Uçaklar

anan fosil yakıtların ortaya çıkardığı zararlı gazları elimine etmek onların üretim kaynaklarını durdurmak ve karşılığında insana yarar sağlayan gazlar üretmek olur. İnsanların nefes alma kaynağı olan oksijeni ağaçlar, bitkiler üretiyor. Bu nedenle ormanların tahribi hem insanları hem de ormanlarda doğal yaşamını sürdüren hayvanları oldukça olumsuz etkiliyor.

Ormanların aşırı tahribi yeni bir konu değil. Uzun yıllardır gerek artan imar çalışmaları gerekse bilinçsizlik tabanlı çıkan yangınlar nedeni ile oldukça fazla bir tahrip söz konusu. Bunun önüne geçmek amacı ile yaratıcı çözümler bulunmaya çalışılıyor.

Lockheed isimli havacılık şirketinin bir elemanı olan Peter Simmons’un ürettiği fikir ile ormanların geri kazanımına yönelik hızlı ve yararlı bir proje oluştu. Bu projede eski askeri uçaklar kullanılıyor. Bu uçaklara yüklenen sivri konteynırlar içerisindeki fidanlar havadan araziye bırakılıyor.

Oldukça yüksek bir hızla düşmüş oldukları için doğrudan toprağın içine giriyorlar. Geriye kalan tek şey normal gelişim süreci için sulama çalışmalarına devam etmek oluyor. Bu proje ile günde 900 bin ağaç dikimi yapmak hedefleniyor. Bu yolla orman kazanımı yapmak isteyen ülkelerden biri olan Tayland’da proje kapsamında 5 yıllık bir planın çalışmaları sürüyor.