Yüksek Verimli Güneş Enerji Panelleri Fiyatları Düşüşte

Güneş panellerinin fiyatlarının son beş yıl içerisinde yüzde 50 civarlarında düşüş yaşamasının ardından talep daha da arttı ve artan talep uzun ve orta vadede daha da düşük fiyatlara yol açacak. Gelişmiş ülkelerdeki yenilenebilir enerji politikaların önemli hamlelerle sürekli gündemde olmasıda bu düşüşün başlıca nedenlerinden.

Bilindiği gibi geleneksel olarak yıllardır kullandığımız fosil yakıt kaynaklarının belirli bir ömrü var. Nüfus ve tüketimin bu denli arttığı dünyada ise her geçen gün tükenmekteler.  Gelişmiş ülkeler yenielenebilir kaynaklar konusunda büyük adımlar atarak birçok ülkeyi yenilenebilir enerji piyasasında ciddi hamleler yapmaya yöneltti. Ayrıca tüketicilerin temiz çevre ve düşük maliyet beklentisi arz talep ilişkisinde yönlendirici faktör olarak ortaya çıkmaktadır.

Enerjide tasarruf yaparak doğa dostu bir sisteme geçmek isteyen tüketiciler kaliteli ve dayanıklı güneş enerji panellerindeki fiyat düşüşünü değerlendirmektedir. Çin 50 gigawatt’lık güneş enerjisi hedefine ulaşmaya çalışırken 2017 yılında yüksek verimli güneş enerji panelleri fiyatlarında %44 düşüşle rekor kırdı.

Giderek daha fazla yatırım yapılan ve geliştirilen teknolojilerin başında  yer alan güneş enerji sistemleri uluslararası alanda çok büyük firmaların yatırım yapmasına neden olmuştur. 2018’de  fiyat düşüşün devam edeceği ön görülürken Türkiye’de ise ev tipi çatı güneş sistemleri pazarı yatırımcıları bekliyor. GÜNDER Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü Yönetim Kurulu Başkanı Kutay Kaleli 10. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı’nda (EIF) güneş enerjisi platformu Solarbaba şirketi tarafından düzenlenen “Güneş Enerjili Çatılar Çalıştayı” oturumunda değerlendirmelerde bulundu. Fiyat düşüşünün talebi artıracağını bildirerek ‘’Yatırımcılara önerimiz, yatırım yapmaktan korkmayın’’ dedi. Ayrıca Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 2023 hedefi olarak 20 GW üretim kapasitesine ulaşmayı planlamaktadır.