Dünyanın Kurtuluşu Yenilenebilir Jeotermal Enerji Olabilir

Bazı ABD şehirleri, jeotermal sıcak suyu karı eritmek için jeotermal sıcak suyu yol ve kaldırımların altına boru ile getirir. Jeotermal kaynakların tam ekonomik potansiyeli gerçekleştirilebiliyorsa, bunlar büyük bir elektrik üretim kapasitesi kaynağı oluşturacaktır. 2012’de ABD Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuarı (NREL), 13 ülkedeki geleneksel jeotermal kaynakların yıllık 38800 MW potansiyel kapasiteye sahip olduğunu ve bunun da yılda 308 milyon MWh elektrik üretebileceğini açıkladı. Bu oran çoğu kişinin enerji ihtiyacının bu yolla karşılanabileceğini gösteriyor.

Jeotermal kaynaklı elektrik üretmek için, elektrik enerjisi üreticilerine bağlı türbinleri tahrik eden çok sıcak su ve buhar yer altı rezervuarlarına kadar, bazen 1.6 kilometre veya daha fazla derinlikte kuyular delinir. Jeotermal enerji santralleri için üç temel tasarım vardır; bunların hepsi sıcak su ve buharı çeker, kullanır ve sonra ısı kaynağının ömrünü uzatmak için sıcak suya dönüştürür. Kuru buhar olarak bilinen en basit tasarımda, buhar doğrudan türbinden geçer, daha sonra buharın suya dönüştürüldüğü bir yoğunlaştırıcıya gider. İkinci bir yaklaşımda, çok sıcak su basıncın altına çekilir veya buharla havaya uçurulur ve böylece türbini çalıştırmak için kullanılabilir.

Üçlü bir döngü sistemi olarak adlandırılan üçüncü yaklaşımda, sıcak su, kapalı bir döngü içinde izobutan gibi ikinci bir sıvıyı ısıtan bir ısı eşanjöründen geçirilir. İzobütan sudan daha düşük bir sıcaklıkta kaynar, bu nedenle türbin çalıştırmak için buhar haline dönüştürülür. Jeotermal enerji, tüm dünyanın daha temiz, daha sürdürülebilir bir enerji sistemine taşınmasında önemli bir rol oynama potansiyeline sahiptir. Sürekli, baz yüklü güç sağlayabilen birkaç yenilenebilir enerji teknolojisinden biridir. Ayrıca jeotermal yenilenebilir enerji kaynakları, kömür ve nükleer santrallerin aksine, rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir kaynakların değişken arzını dengelemek için esnek bir enerji kaynağı olarak kullanılabilir.