Yenilenebilir Enerji Sistemleri Verileri

Ülkemizde güneş enerji sistemleri deyince en önemli kuruluş olan kısa adı GÜNDER olan Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü tarafından bir açıklama yapılarak ülkemizin bu alanda mevcut kapasitesine dair son veriler açıklandı. 

GÜNDER tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye Elektrik iletim verileri bize güneş enerjisi alanında çok önemli gelişmeler olduğunu ortaya koyuyor. Nitekim GÜNDER başkanı olan Kutay Kaleli açıkladıkları verilerin Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü donelerinden alınarak hazırlandığını ve mevcut güneş enerji sistemleri toplam gücünün 4.061 MW olduğunu söyledi.

Biraz daha geriye giderek sürece bakıldığında ise bu değerler 2014 yılı bitiminde  40,18 MW , 2015 yılı bitiminde 248,8 MW’, ve 2016 yılı bitiminde 832,5 MW idi. Görüldüğü gibi verilen devlet teşviklerinin de etkisi ile bu alanda ciddi anlamda bir gelişme söz konusu. Kısa adı TEİAŞ olan Türkiye Elektrik İletişim A.Ş 2017 sonunda güneş enerji sistemlerinde toplam gücü 3.420,7 MW olarak açıklamıştı ve geçen 3 aylık sürede kurulu güç kapasitesi irili ufaklı sürekli olarak artan bir ivme ile devam ediyor.