Evinizin Karbon Ayak İzini Küçültmeniz Mümkün

Karbon ayak izi sadece bireyleri değil, yaşadığımız konutları da ilgilendiren bir konu haline geldi. Dünyanın birçok yerinde, Türkiye’de olduğu gibi, karbon ayak izini küçültmeye çalışanların tercihi; ekolojik dengeye uyum odaklı tasarlanmış evler, rağbet görmeye başladı. Tinbeerwah House Avustralya’nın Noosa bölgesinde kurulmuş, ağaçlar ve okyanus ile iç içe güneş enerjisi ile enerji sağlayan bir ev. Tasarımı Teeland Architects​​​​​​​ tarafından yapılan bu yapı sürdürülebilir bir aile evi. Genel olarak aydınlatması ve havalandırması doğal yöntemlerle sağlanan bu evde bir de küçük meyve bahçesi bulunuyor.

Aynı zamanda terasında da küçük bir bahçe bulunan bu ev, bahçelerinde ekilip biçilen ürünlerle hem üretime katkı sağlıyor hem de yeşil alan barındırarak oksijen üretimine yardımda bulunuyor. Ekolojik döngüye sadece üretimle değil, bahçesine kurulan yağmur suyu toplama sistemi ile de katkıda bulunan bu evdeki atık suların arazide dönüştürülerek bahçe sulama ve rezervuarda yeniden kullanılabilmesi hedeflenmiş. Ekolojik evlerin tasarımlarını gördükten sonra akla ilk gelen sorular evin kullanışlılığı hakkında oluyor. Pasif tasarım ilkelerine dayanarak tasarlanan bu ev yalnızca bir oda derinliğinde ve uzun, ince bir plana sahip. Bu plan içerisinde iki temel ayrım esas alınmış; “özel alanlar” ve “ortak alanlar”.

Ortak alanlar; mutfak, oturma ve yemek bölümleri Kuzeydoğu bahçeye açılırken, yatak odaları ve banyolar arazinin daha özel tarafı olan güney ucuna konuşlandırılmış. Çocuklu ailelerin kullanımı da düşünülmüş ve bu çevre dostu ev odalardan direkt olarak bahçeye açılan panellerle donatılmış. Ev temelde tamamı açılabilir pencerelerden oluşan bir dikdörtgen yapıya sahip ve kayar ahşap güneş kırıcılarla çevrili.