Sırt Çantasıyla Güneş Enerjisi

Küresel ısınmanın meydana gelmesinin ve artarak devam etmesinin başlıca nedenlerinden biri sürekli olarak ve bririncil enerji kayanağı olarak kullanılan karbon bazlı fosil yakıtlardır. Çünkü bu yakıtlar enerjinin yanında sera etkisine neden olacak gazlar da açığa çıkarırlar ve bunun sonucunda atmosfer tabakasında birikip sera etkisini artırmaya devam ederler.

Ayrıca üretilen enerjinin geri dönüşümü de olmadığı için maliyet açısından da doğal kaynak kullanımı açısından da ekonomik değildirler. Tüm bu sorunlar ve daha fazlası göz önünde bulundurulduğunda dünya geneline de yansıyan bir şekilde yenilenebilir ve sürdürülebilir enerjiye geçiş söz konusu olmaya başladı. Bu yenilenebilir enerjilerin başında güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, termal enerji gibi türler geliyor. Hayatın her alanına modifiye edilmeye çalışılan bu yenilenebilir enerji sistemlerine bir yenilik olarak kendi güneş enerjisini üreten çanta eklendi.

Sırt çantasına güneş enerjisi üretebilen küçük boncuklar yerleştirilmiş ve bu boncuklar sayesinde hareket halinde enerji üretimi sağlanmış ve bu enerji akıllı cihazları anında şarj edebilmek için kullanılabilir. Bu yeni teknolojik dizaynın sahibi benzer başka çalışmaları ile de tanınan Pauline van Dongen. Hollandalı tasarımcının bu tasarımı oldukça kullanışlı, özellikle doğa yürüyüşü sevenler için.