Rüzgar Türbini Pervane Uzunluğu

Rüzgar enerjisinden yararlanırken ilk olarak rüzgar türbini pervane uzunluğu konusuna dikkat etmek gerekiyor. Pervane uzunlukları için standart bir ölçü bulunmamakla birlikte, bu genellikle bölgenin yapısına göre değişiklik göstermektedir. Pervane boyuna karar vermeden önce bölgedeki rüzgar sirkülasyonunun ve hızının incelenmesinde fayda var. Ayrıca tasarım yapılırken incelenecek başka hususlar da bulunuyor. Pervane uzunluğunun önemi esasında basit bir fizik prensibine dayanıyor. Her bölgenin farklı bir rüzgar yoğunluğu ve hızı bulunuyor. Dolayısıyla rüzgar türbini pervane uzunluğu türbinin sürekli dönebileceği bir biçimde tasarlanmak durumunda. Aksi takdirde türbinler çalışmaz hâle gelecek ve bölgede rüzgar enerjisinden hiçbir verim alınamayacaktır. Türbinin enerji üretebilmek için belli bir dönüş hızına sahip olması ve rüzgarı optimize edebilmesi gerekiyor. Türbin, normalden daha düşük veya yüksek bir hızla döndüğünde bozulacaktır.

Dolayısıyla standart bir pervane uzunluğu bulunmuyor ve pervanelerin bölgedeki rüzgar durumuna göre tasarlanması gerekiyor. Uzunluk ve kanat yapısı, rüzgarın şiddetine ve birim başına uyguladığı ağırlığa göre değişebilir. Rüzgar türbinlerinin çalışma prensibi oldukça basit. Türbin döndükçe elektrik enerjisi birikiyor. Yani bir anlamda bu türbinler en eski enerji üretme prensibiyle çalışıyor. 20.yüzyılın başından beri rüzgar türbinleriyle elektrik üretildiği bilinmekte. Pervanelerin dönüş hızı, enerji yoğunluğu üzerinde büyük bir etkiye sahip, dolayısıyla oldukça önemli.

Belirtildiği gibi, pervane ölçüleri rüzgar yoğunluğuna ve enerji verilecek alanın genişliğine göre değişir. Örneğin; San Fransisco’daki Cazenave Apartmanları’nda bulunan türbinin ölçüleri 10-15 metre civarındadır. Bu ölçüler, kısıtlı bir alana elektrik sağlamak için yeterlidir. Ancak geniş tarım arazilerine enerji sağlaması planlanan türbinlerin ölçüleri 100 metreye kadar çıkabilir.
Dünyadaki en uzun pervaneye sahip rüzgar türbini Almanya’nın Fuhrlander bölgesinde bulunuyor. Bu türbinin ölçüsü kanat uzunluğuyla birlikte 205 metre ve dünyada 200 metreden daha büyük olan tek rüzgâr türbini olarak bilinmekte. Ancak geniş tarım alanlarına ve sanayi kuruluşlarına enerji sağlayan türbinlerin ölçüleri 50 ile 100 metre arasında değişiyor.