Rüzgar Kanadı Üreticileri

Dünya üzerinde rüzgar türbini kanadı üreten yalnızca 5 firma bulunuyor. Bunlardan birisi de Aero Rüzgâr Endüstrisi A.Ş. firmasıdır. Aero Rüzgâr Endüstrisi A.Ş. 2002 yılında faaliyete geçen bir rüzgâr enerjisi firması. Bu firma İzmir’de boş bir tesis üzerinde ürettiği kanatlar sonucunda rüzgâr hızını artırıyor ya da rüzgârlı olmayan havalarda bile rüzgâr elde edebiliyor. Bu firma 900 kW, 2.300 kW ve 2.000 kW gücündeki rüzgâr türbinlerine kanat temin ediyor. Aero firması tarafından üretilen kanatlar Avustralya ve Hindistan gibi Türkiye’den uzak ülkeler tarafından kullanılıyor.

Bunun yanı sıra ürettiği kanatları Türkiye içerisinde de kullanan yerler var. Şarköy, Balıkesir, Tekirdağ ve çok yakında Soma projesinde kanat üreterek büyük bir rol oynayacak. Bu noktada Türkiye’de hali hazırda ihtiyaçları karşılayabilmek için pazar payının %50 sinin bu firmada olduğunu söyleyebiliriz. Tüm bunlara ek olarak, üretim alanının da Türkiye’de olması kullanıcı firmalar için büyük bir avantaj.
ESBAŞ firması da rüzgar enerjisi için kanat üretici firmalardan bir tanesi. Bu firma ise Almanya pazarının neredeyse tamamına sahip tek firmadır. Türkiye’deki pazar payı ise %27,26 ile hizmet veriyor.

Türkiye’de her yıl artan bir elektrik ihtiyacı var. Buna bağlı olarak her yıl üretilen elektrikte de artış olmalı ve iş gücü buna doğru orantıda artırılmalı. Bu enerjinin artırılmasına yönelik her yıl başına ortalama 3.500 MW’lik bir yatırım yapmalıdır. Rüzgâr enerjisinin keşfi sonrasında bunu artırmaya yönelik yapılan çalışmalar hiçbir zaman dur durak bilmedi ve tam gaz devam etti. Her gün ya da her yıl geliştirilerek yeni bir yöntem ya da enerji üretimine yönelik araçlar bulundu. Yenilenebilir bir enerji olduğu için maddi ve manevi olarak fosiller gibi kimseyi olumsuz yönde etkilemedi. Bir anda sadece Türkiye’de değil tüm dünyada uygulanabilen bir yöntem haline geldi. Rüzgâr enerjisi potansiyeli ve imkânları fazla olan Türkiye’de bu süreç sonrasında rahat bir nefes aldı diyebiliriz.