Rüzgar Enerjisinde Jeneratör

Rüzgardan elektrik üreten bir sistem olduğundan rüzgar türbinlerine rüzgar jeneratörü de denmektedir. Rüzgar türbini bir diğer adıyla rüzgar jeneratörü en basit anlamda üç bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler; pervane kanatları, şaft ve jeneratördür yani üreteçtir. Rüzgar türbinlerinde pervane kanatlarının görevleri rüzgar esmeye başladığında pervanenin kanatlarına çarparak onu döndürmeye başlar. Bu sayede rüzgar enerjisi ile kinetik yani hareket enerjisi elde edilmiş olur. Tabii tüm bunların yanında pervanelerin rüzgar estiğinde aynı yönde dönecek şekilde tasarlandığını da unutmamakta fayda vardır.

Basit rüzgar türbinlerinin bir diğer parçası olan şaftın türbindeki görevi ise pervanelerin dönmesiyle başlıyor. Pervanelerin dönmesiyle ona bağlı olan şaft da dönmeye başlıyor ve şaftın dönmesiyle de motor içinde oluşan hareket gösterir ki motorun çıkışında elektrik enerjisi dönüşümü olmuştur. Son olarak rüzgar enerjisi için jeneratör oldukça büyük önem ve görev taşımaktadır. Jeneratörün oldukça basit bir çalışma yöntemi vardır.

Elektromanyetik indüksiyon sayesinde elektrik enerjisi üretilmiş olur. Oyuncak arabalardaki elektrik motoruna çok benzeyen bir sistem kullanılmaktadır. Aynı arabadaki gibi içinde mıknatıslar bulunur. Bu mıknatısların orta bölümünde ince elektrik telleriyle sarılmış bir yer bulunur. Pervane şaftı döndürdüğü zaman bu sarım alanı, çevresindeki mıknatısların ortasında dönmeye başlar. Tüm bu gerçekleşen olayların sonucunda alternatif akım oluşur.