Rüzgar Enerjisi Nerelerde Kullanılır?

Yerleşim yerlerinin elektrik şebekeleri için gerekli olan enerjiyi bugün rüzgar santrallerinden üretmek oldukça zor. Üstelik bu verimli bir yöntem de değil. Dolayısıyla günümüzde rüzgar enerjisi nedir nerelerde kullanılır sorusunun kapsamına şebeke elektriği girmiyor. Ancak önümüzdeki yıllarda rüzgar enerjisinde bazı gelişmelerin olacağı ve bu enerjinin konut/işyeri için de kullanılabileceği söylenmekte. Özellikle sürdürülebilirlik projelerinde rüzgar enerjisi büyük bir öneme sahip.

Konutların, binaların ve yerleşim yerlerinin otonom olarak elektrik üreteceği projelerde rüzgar türbinlerine büyük önem veriliyor. Hatta sürdürülebilirlik ilkeleriyle üretilmiş olan bazı konutların rüzgar türbini ile kendi enerjilerini ürettikleri bilinmekte. Bu enerji kaynağıyla geniş alanların ihtiyacını karşılamak yakın zamanda mümkün görünmüyor ancak otonom sistemler geliştiğinde mümkün olabilir.

Rüzgar enerjisinin Türkiye’de en çok kullanıldığı alanın tarım olduğunu söyleyebiliriz. Tarımsal üretim için gerekli olan su pompalama ve tahıl öğütme sistemleri genellikle rüzgar enerjisiyle çalışıyor. Urla-Demircili bölgesinde tarım alanlarına enerji sağlayan rüzgar santralleri bulunmakta. Ayrıca Balıkesir’de Yücel Tarım tarafından işletilen ve tarım bölgeleri için enerji ihtiyacını karşılayan bir santral bulunuyor.

Sanayi kuruluşlarının enerji ihtiyacını şebeke elektriği dışında bir kaynaktan karşılaması son derece önemli. Bu hem kentteki elektrik sirkülasyonu hem de kuruluşlar için büyük önem taşıyor. Türkiye cumhuriyeti sınırları içinde faaliyet gösteren birçok enerji kuruluşu, elektrik ihtiyacını rüzgar türbinlerinden karşılamakta. Ana üretimde rüzgar enerjisinin kullanımı pek yaygın olmasa da lojistik için gerekli olan enerji genellikle rüzgar santrallerinden karşılanıyor. Derby, Kıvam Gıda, Sermetal gibi şirketlerin arazilerinde rüzgar santralleri bulunmakta. Ayrıca Tokat’taki Organize Sanayi Bölgesi’nde de bir rüzgar santrali yer alıyor.

Su şebekelerinde en verimli enerji kaynağının rüzgar olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle su depolama ihtiyacı için rüzgar türbinlerinden elde edilen enerji kullanılıyor. Şehirlerin su şebekelerinde, içme suyu üreten yerlerde ve arıtma tesislerinde rüzgar enerjisinin iyi bir alternatif yarattığını söylemek mümkün. Rüzgar enerjisinin konut alanlarında kullanımı sınırlı olsa da, bunun örnekleri bulunuyor. Dünyada bunun birçok örneği var, San Fransisco’da yer alan Cazenave Apartmanları’nın enerjisi tamamen rüzgar türbinleriyle üretilmekte. Türkiye’de rüzgar türbinleri genellikle bahçe aydınlatmaları ve su tesisatları için kullanıyor. Konutların elektrik ihtiyacı rüzgar santralleri tarafından karşılanmıyor.