Rüzgar Enerjisi İle Çalışan Su Pompası

Pompa adından da anlaşıldığı gibi sadece rüzgar gücü ile su çekmektedir. Kaynak üzerine kurulan pompa bağlı bulunduğu düzenek yardımı ile suyu yüzeyde istenen alana boşaltır. Temel fizik kanunlarından olan Pascal prensibi ile kaynaktan alınan su basınç farkının etkisi ile hortumlar vasıtası ile dışarı aktarılır. Suyu çekmek için kullanılan pompa bir rüzgar gülüne bağlıdır. Pervanelerden oluşan bir çark rüzgarın yönüne göre çevrilir. Pervanelerin rüzgar yönüne doğru dönüp rüzgarı tam karşıdan almasına olanak sağlayan yapı kuyruktur. Kuyruk ve çark kısmı aynı gövdeye bağlıdır.

Hafif rüzgarlarda 10 metrelik bir rüzgar pompası ortalama 10-15 ton su çekebilmektedir. Rüzgarın güçlü olduğu zamanlarda bu rakam 25-30 ton civarına yaklaşır. Kullanıcılar ihtiyaçlarına göre farklı boyutlarda pompalar temin edebilir. Pompanın bağlı bulunduğu çarkın büyüklüğüne göre kapasitesi değişkenlik gösterir. Ortalama ebatlarda bir rüzgar pompası 80 metreye kadar derinlikten su çıkarabilme potansiyeline sahiptir. Çıkan bu su da pompanın kapasitesine göre farklılık gösterebilmekle birlikte ortalama 1000 metreye kadar iletilebilir.

Tarım alanlarında düzenli akış sağlayan bir su kaynağı yoksa sulama için su temin etme işi problemlere sebep olmaktadır. Hem iş gücü hem de ekonomik maliyet açısından zaman ve para kaybına sebebiyet verebilir. Bu noktada rüzgar enerjisi ile çalışan su pompası vaktinizin size kalmasını sağladığı gibi maliyet oranını da hatırı sayılır ölçüde düşürür. Her arazi su kaynağına erişim için elverişli olmayabilir. Özellikle engebeli arazi koşullarında tarım ile uğraşan kişiler suyu tarlaya taşımak için oldukça çaba sarf etmektedir.

Rüzgar pompası hem çekim gücü hem de suyu iletme kapasitesi ile zor şartlara sahip arazilerde bile pratik çözümler sunabilir. Çektiği suyu bir kilometreye kadar iletme imkanına sahip olan türleri vardır. Çiftçiler bu şekilde arazilerine uzak kaynaklardan bile devamlı bir su akışı yakalayabilirler. Ayrıca sadece rüzgar ile çalıştığı için sadece ilk kurulum aşamasında bir maliyet çıkarır. Sonraki zamanlarda benzin veya elektrik faturası gibi giderlerle uğraştırmaz. İlk anda yapılan masrafı da emsallerine kıyasla çok kısa bir zaman diliminde amorti eder. Uzun süreli kullanım hedefleyenler için bu yönüyle birebirdir.