Lisanssız Rüzgar Enerjisi Yönetmeliği

Lisanssız rüzgar enerjisi üretme yurt dışı ve yurt içi teşviği olarak ikiye ayrılmaktadır. Ayrıca rüzgar türbini için gerekli olan kredi teşvikleri de orta boy sınıflar için artmaktadır. Devlet bu konuda yeterli teşvikleri sağlamaya çalışmaktadır. İlk 2 yıl ödemesiz olmak kaydı ile 10  yıllık krediler vardır. Bu krediyi almak isteyenlerin bilmesi gereken bir diğer husus ise; bankalar peşin ödeme isterler. Peşin ödeme miktarı da türbin fiyatının yüzde 20 si ile 25 i arasında değişmektedir.

İsteyen kişilerin bahçelerinde rüzgar türbini veya evlerinin çatılarında güneş paneli kullanması olarak adlandırılır. Bunlardan üretilen elektrik üretiminin fazlasının da elektrik dağıtım şirketlerine satılması öngörülmektedir. Elektrik abonesi olan herkes, ister gerçek kişi olsun ister tüzel kişi olsun lisanssız elektrik üretim tesisi kurabilirler.
Bu kurulacak olan lisanssız rüzgar enerjisi kurulumu 1 MW gücünde kurulabileceği gibi en fazla da 1MW gücünde sisteme bağlanabilir. Kendi elektriğini kendisi üretmek ve kullanmak isteyen ve bunun yanında da kar elde etmek isteyen kişiler teşvik ile bu imkanı kullanabilirler.

Lisanssız rüzgar enerjisi yönetmeliği bu konunun şartlarını ve gerekliliklerini çok kapsamlı bir şekilde ele almıştır. İşletmenin nerede, nasıl ve hangi konum ve şartlarda olması gerektiği konusunda da yeterince bilgi vermektedir. Kimler teşvikten ne kadar faydalanabilir ve bu alanda ne kadar yatırım yapıp kar elde edebilir gibi konuları da anlatmaktadır. Sizler de kendi elektriğinizi kendiniz üretmek ve kullanmak, üstüne üstlük bir de kar elde etmek istiyorsanız bu teşvikten yararlanmayı düşünmelisiniz. Lisanssız rüzgar enerjisi yönetmeliği şartlarını ve gerekli olan bilgileri okur iseniz bu konuda daha sağlam ve daha doğru adımlar atabilirsiniz. İşletme için gerekli olan ekipmanlar, tesis yerleri, cihazlar ve malzemeler geniş kapsamlı olarak anlatılmaktadır. Kalan elektrik üretiminin fazlalığını da sizler elektrik dağıtım firmalarına satarak para kazanabilir ve hatta kar elde edebilirsiniz.

Evinizin çatısında panel kurmuş olsanız hem kendi elektriğinizi kendiniz üretirsiniz hem de maddi açıdan kendinize fayda sağlamış olursunuz. Bu konuda tesis kurmayı düşünüyor iseniz; yeterince araştırmalı ve kapsamlı bir şekilde düşünerek karar vermelisiniz.
Doğru ve uygun karar verdiğinize inanıyor iseniz; ondan sonraki aşama başvuru olacaktır. Başvurunuzun değerlendirmesi biraz zaman alabilir. Bunun nedeni yasal olarak yürürlüğe geçtiği andan itibaren birçok kişinin ilgisini çekmiş olması ve birçok başvuru yapılmasıdır. Siz başvurunuzu yaptıktan sonra kurum değerlendirmeye alacaktır.

Değerlendirme sürecinden sonra siz zaten bilgi sahibi olacaksınız.
Tesisinizden umduğunuz şekilde fayda görebilirseniz bundan büyük haz duyacaksınız. Enerji kaynağı üretimi ülkemiz için son derece önem taşımaktadır. Kalan elektrik üretiminizin fazlasını da elektrik dağıtım firmalarına satabildiğiniz takdirde bu teşvikten doğru, karlı şekilde yararlanmış olacaksınız. Hem maddi yönden hem de yenilenebilir enerji yönünden kendinize büyük ölçüde katkı sağlamış olacaksınız.