Güneş Pillerinde Yeni Teknolojiler

Fotovoltaik piller ya da güneş hücreleri olan güneş pilleri üzerlerine düşen güneş ışınlarını elektrik enerjisine dönüştüren düzeneklerdir. Güneş pilleri nedir sorusunun cevabını daha iyi anlayabilmek için öncelikle fotovoltaik kelimesinin anlamını incelemek gerekmektedir. Fotovoltaik yunanca bir kelime olup foto ışık ve voltaic gerilim anlamında ki kelimelerin birleşimidir.

Güneş pilleri günlük yaşamın her alanında enerji üretmek amacıyla kullanılan aletlerdir. Alarm sistemleri, aydınlatmalar, haberleşme sistemleri, güvenlik kameraları güneş pilleri kullanım alanları arasında yer almaktadır. Bunlar dışında güneş pilleri elektrik dağıtım sistemlerinde, orman gözetleme kulelerinde, deniz fenerlerinde, sulama sistemlerinde, küçük bahçe ve hobi evlerinin elektrik ihtiyacını karşılamada kullanılmaktadır.

Güneş pilleri yenilenebilir kaynaklar olması sebebiyle kullanımı arttırılan ve tercih edilen alternatiflerdir. Güneş pilleri soğurdukları güneş ışınlarının çoğunu elektrik enerjisine dönüştürmeleri durumda yüksek verimli kabul edilmektedir. Yapılarında kullanılacak çeşitli maddeler ile bu büyük oranda sağlanabilmektedir ancak gerekli maddelerin kullanımı maliyeti arttırmakta bu da çok önemli alanlar dışında pek tercih edilmemektedir. Ürünün yüksek maliyeti nedeniyle bu piller sadece uzay teknolojilerinde ve haberleşme uydularında kullanılmaktadır. Üretim maliyetini minimuma indirmek amacıyla yeni alternatif materyaller araştırılmış ve farklı ürünler kullanılmıştır.

Perovskit tipi güneş pilleri sağladığı verimlilik ile de dikkatleri üzerine toplamıştır. Perovskit pillerinin kullanımı ile güneş pillerinde verimliliğin arttırılması ve maliyetin düşürülmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca perovskit pillerin diğer pillere göre bir başka avantajıda farklı dalga boylarına sahip dalga boylarına karşı da duyarlı olmalarıdır. Bu avantaj da pilin soğurduğu güneş ışınlarından daha fazla yararlanmasını ve sonucunda da da fazla elektrik enerjisi üretmesini sağlamaktadır. Ayrıca bu piller daha esnek, şeffaf ve hafif olması ile diğer pillerden ayrılmaktadır.