Renkli Güneş Panelleri

Hollanda’lı araştırmacılar, güneş panelleri neden farklı renklerde olmasın dedi ve yeşil paneller yapmak için kolları sıvadı. Araştırmacılar bu sayede panelleri daha cazip hale getirerek, daha fazla insanı ve şirketi temiz enerjiye yatırım yapmaya teşvik etmeyi umuyorlar.
Hollandalı araştırma şirketi AMOLF çalışanları, güneş panellerini silikon nano desenlerle bastırarak yeşil görünmesini sağlayan bir yöntem geliştirdi. Bu süreç verimliliği %10 düşürmesine karşın, panellerin daha fazla bina üzerine kurulacağı düşünüldüğünde kabul edilebilir bir değer olduğu belirtiliyor.

AMOLF gazetesi yazarı ve araştırmacı Verena Neder, “Konvansiyonel güneş panellerinin siyah görüntüsü pek çok kişiye cazip gelmiyor ve bu durum güneş panellerini çatılarına koymamak için bir sebep teşkil ediyor. Güneş panellerini renkli hale getirmek, onları evlerin ve şehirlerin mimari tasarımına entegre etmeye olanak sağlar. Aynı zamanda manzara ile birleştirmeyi mümkün kılarak uyumlu bir hale getirir. ” dedi.

Araştırmacılar, panelleri yeşil hale getirmek için güneş panellerinin yüzeyine yoğun bir silikon nanotüp dizisi oluşturmak amacıyla yumuşak taş baskı kullanıyor. Yaklaşık 100 nanometre genişliğinde, her nanotüp belirli bir dalga boyundaki ışığı dağıtmak için dikkatle şekillendiriliyor. Hücreler, nereden bakılırsa bakılsın yeşil renkte görünecek şekilde dizayn edilmiş.
Renk, nanotüplerin geometrisini değiştirerek ayarlanabildiğinden araştırmacılar, kırmızı ve mavi renkleri yaratan baskıları planlamaya başladılar. Araştırmacılar üç ana rengi geliştirildikten sonra, beyaz da dahil olmak üzere tüm renkleri tasarlayabileceğini belirtiyor.

AMOLF bilimsel grup liderlerinden Albert Polman, “Beyaza rengi yakalamak gerçekten büyük bir adım olacaktır.” dedi.
Panellerin rengini değiştirmek için kullanılan yeni yöntem, uygulanması kolay olmakla kalmayıp aynı zamanda mimari tasarım unsuru olarak güneş panellerini çekici kılacak potansiyele sahip.