Güneş Enerjisi Montajı

Tüm çevresel ve sürdürülebilir artılarının yanı sıra güneş enerjisi son derece ekonomik bir enerji yöntemidir. Güneş enerjisi ile çalışan her türlü sistemin kurulumu, diğer enerji sistemlerinin kurulumlarına göre çok daha ucuz iken, üretim esnasında yarattığı maliyet, diğer enerji sistemlerinin çok gerisindedir. Güneş enerjisi arıza ve çözümleri de son derece ekonomik ve pratiktir. Yani tek cümlede özetlemek gerekirse güneş enerjisi sistemleri ekonomik, çevre dostu ve yenilenebilir enerji sistemleridir.

Güneş enerji sistemlerinin kullanım alanları sanıldığından daha geniştir. Yüzyıllardır doğal bir zirai enerji sistemi olarak kullanılan güneş enerjisi günümüzde sanayide, her türlü çevre ve alan aydınlatmalarında, ev elektrik sistemlerinde, trafik levhalarında, akıllı cihazların şarj edilmesinde, güneş sistemi ile çalışan otomobillerde, soğutma ve ısıtma sistemlerinde ve tüm küçük elektronik cihazlarda kullanılmaktadır. Güneş enerji sistemi kurabilmek için öncelikle bir güneş paneli, bir adet çevirici, dişi ve erkek soketten oluşan MC4 konektör, solar kablo, şarj kontrol cihazı ve aküye sahip olmanız gerekiyor.

İlk olarak çatı veya yüksek bir bölgeye panelleri güvenle yerleştirmelisiniz. Sonrasında panellerin arkasında bulunan MC4 ucundan şarj kontrol cihazına iki kablo uzatmalısınız. Çektiğiniz kabloları artı ve eksi kutuplara göre şarj kontrol cihazının soket bölümlerine girecek şekilde ayarlayıp takın. Daha sonra şarj kontrol cihazı ile akü arasında bağlantı kurun. Artı ve eksi kutup kablolarını bağlarken ilk olarak artı kutup olanı bağlamalısınız. Son olarak çevirideki artı ve eksi kutupları da akünün aynı bölümlerine bağladığınızda güneş enerjisi sisteminiz tamamlanmış olacak.