Güneş Enerjisi Jeneratörü

Pek çok farklı amaç için oldkça farklı tip güneş enerjisi jeneratörleri vardır. Mesela portatif güneş enerjilerinin jeneratörü, adı üzerinde taşınabilirdir. Oldukça hafif ve kullanışlı olması nedeniyle tercih edilebilir. Kısa süreli aydınlatmalarda kullanılabilir. Kapasitesinin düşük olmasından dolayı büyük panellerin kullanımında uygun değildir. Bu modellerde genelde inverter cihazı kullanılmaz. Bundan dolayı da maliyet bakımından çok uygundur. Ekonomik bir jeneratör olması nedeniyle kullanılabilir. 10 saat boyunca aralıksız çalışma özelliği bulunur.

Güneş enerji jeneratörü türlerinden bir diğeri de paket güneş jeneratörleridir. Bu jeneratör modelleri, sektörde çok sık kullanılan türler arasında gelir. Çeşitli güneş jeneratörü ve paneli üreticisi firmalar imal edebilir. Genelde içerisinde akü, çeviri, ve şarj kontrol cihazı bulunur. Bunun yanı sıra diğer devre elemanları da yer alır. 30 kg ağırlığı bulan yapısının yanı sıra büyük modellerinin toplam ağırlığının 100 kg’ye kadar ulaştığı da görülür. Bu modellerin kullanım yeri genelde evlerdir. Büyük siteler ve kişisel daireler için kullanılabilir. Televizyon, aydınlatma ve beyaz eşya gibi araçları çalıştırmak için tercih edilebilir. Su pompası veya süt sağma makinası gibi cihazların kullanımında da fayda sağlar. Ev tipi güneş enerji sistemlerinin en çok tercih edilen jeneratörleridir.

Üçüncü tür ise mobil güneş jeneratörüdür. Bu sistem, taşınabilir ve başka alanlarda tercih edilebilir. Genelde araba veya motorlu taşıtlar üzerinde götürülür. Genelde kampçılar ve tarımla uğraşan kişiler için hazırlanmıştır. Kolay bir şekilde taşınabildiği için enerjiye ihtiyaç duyulduğunda başka bir yere monte edilebilir. Ev eşyaları için de kullanılabilir. Bu sistemleri trafiğe çıkarmadan önce gerekli izinleri almanız gerekiyor. Maliyet bakımından pahalı olan bu sistemleri, taşırken meydana gelecek kazalar, sistemin tamamen bozulmasına neden olabilir.

Son olarak da cam küre güneş jeneratörü ortaya çıktı. Şu anda sınırlı sayıda üretilen bu sistem, küresel olarak tasarlandı. Sistem aynı zamanda geceleri de elektrik üretebilir. İçerisine doldurulan su, güneş ışınlarının depolanmasına ortam hazırlıyor. Şu anda bu jeneratörün Türkiye’de satışı bulunmuyor.

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi aşamasında çok önemli bir parça olan jeneratörler, elde ettiğiniz güneş enerjisinin depolanmasını ve ihtiyaç halinde kullanılmasını sağlar. Kolay bir şekilde taşınabilmesi nedeniyle acil elektrik ihtiyaçlarında da kullanılabilir. Doğa dostu bir yapıda olması nedeniyle de çevreye zarar vermez. Taşınabilir veya kalıcı yapılarının olması nedeniyle de her alanda kullanılabilir.
Aradığınız standartlara uygun bir güneş enerji jeneratörü satın alarak, güneş panellerinizi daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. Genelde ev tipi olarak tercih edilen bu güç kaynakları sayesinde elde ettiğiniz enerjiyi, çeşitli alanlarda kullanabilirsiniz.
Uygun fiyatlarla bulabileceğiniz ürünleri, ikinci el yerine sıfır özelliklerde almanız daha doğru olacaktır. Garanti belgesinin olup olmadığına da dikkat ediniz.