Enerji Tasarrufu İçin Bazı Öneriler

Basit bir takım önlemler ile bilinçli ve verimli kullanım halinde, ihtiyacımızın karşılanmasından ödün vermeden, hem gereksiz israftan, hem de fazla kullanımdan kaynaklanan faturalardan, böylece bütçemize ek yük getirecek olan lüzumsuz masraflardan da kaçınmış oluruz. Bazı basit ve pratik yöntemlerle elektrik tasarrufu yapmamız mümkündür. Öncelikle elektrik tesisatımızın sağlam olup olmadığı, kaçak bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir. Gereksiz aydınlatmadan kaçınmalıyız, bir lamba ile yeterli aydınlığa ulaşılabiliyorsa, avizemizde bulunan tüm lambaların gereksiz yere aktif edilmemesi gerekmektedir. Fazla yanan tüm lambaları kapatmak en iyi çözüm yoludur.

Tasarruflu ampul olarak tabir edilen ve elektriğin daha az kaynak tüketerek verimli kullanımını için tasarlanan ampulleri bugün mahalle bakkalında dahi bulabiliriz. Daha çok kaynak tüketen ampuller yerine tasarruflu ampulleri kullanmayı deneyebiliriz.
Kullanmadığımız veya bir süre kullanımına ara verdiğimiz odaların ışıklarını çıkarken mutlaka kapatmalı ve bu durumu alışkanlık haline getirmeliyiz. Elektrik prizlerini kontrol ederek, yerinden çıkmış, kablosu zarar görmüş, tehlike arz eden hallerde, kendi haline bırakmadan tamir ettiriniz. Prizlerde gereksiz şarj aletleri ve güç kablolarını takılı bırakmayınız. İşi bitmişse prizden çekmek en doğrusu olacaktır.

Çamaşır ve bulaşık makineleri gibi makineler işlerini bitirdiğinde uzun süreli açık olarak bekletmeden kapatınız. Yüksek ısı derecesinin hem sağlığa bir faydası yoktur, hem de bütçenize külfet getirir. İdeali 20 – 21 derece, çok üşüyorsanız 22 derece ideal ısı için yeterlidir. Kombi ve ısıtıcıların derecelerini ideal düzeye ayarlamak için üşünmemek gerekmektedir. Süpürge, saç kurutma makinesi, ütü gibi aletleri işi bittiğinde açık bırakmamalı, mutlaka talimatına uygun şekilde kullanmalı, ideal bir zaman diliminde işi yapıp bitirmeli, örneğin ütü açıkken kahve molası verilmemelidir. Kaliteli ve sağlam, tasarruf amacı güden ve bu şekilde üretilmiş, sertifikalı elektrik ve elektronik ürünlerini kullanmayı tercih ediniz. Ve kullandığımız ürünlerin düzenli bir şekilde bakımlarını yaptırmayı ihmal etmemeliyiz. Kullanma talimatlarına uygun şekilde kullanım, elektrik tasarrufu sağlamamıza yardımcı olacaktır.