Enerji Tasarrufu İçin Birkaç Öneri

Enerji tasarrufu yapabileceğimiz pek çok alan var. Evde, işte, okulda, bulunduğumuz her ortamda bunu gerçekleştirebiliriz. Aşağıda listelenen basit ve küçük önerileri uyguladığınız takdirde oldukça fazla miktarda enerji tasarrufu oluşturabilirsiniz. 

- Evlerimizde tükettiğimiz enerjinin yaklaşık olarak %15’lik kısmı buzdolabımızın çalıştırılması için kullanılır. Buzdolabımızın sıcaklığınız +5 derece, dolabın derin dondurucu kısmının ise -18 dereceye ayarlanması gerektiğini açıklayan uzmanlar daha düşük düşük seviyelerdeki sıcaklıkların enerji kullanımı açısından israf olarak değerlendirilebileceğini belirtiyorlar
- Yemek pişirirken de yapabileceğimiz pek çok şey var. Pişirme esnasında haşlamalarda kullanılan su miktarını azaltıp, özellikle düdüklü tencere kullanarak hem zamandan hem de enerjiden tasarruf edebiliriz. Sadece bu ikisine uyarak bile yüzde 70’lere varan tasarruf sağlayabiliriz.

- Kullandığımız suya dikkat etmek de israfı önlemesi açısından oldukça önemli. Diş fırçalarken, duş alırken suyu gereksiz yere akıtmayarak ve bulaşıkları elde yıkamak yerine de bulaşık makinasını çalıştırarak tasarruf sağlayabiliriz. Yalnız, bulaşıklar için makina kullanılacaksa makina tam dolmadan çalıştırmamamız gerektiğini eklemeden geçmeyelim.
- Koltuk, sandalye ve masalarımızı pencere kenarlarına çekerek hem güneş ışığından yararlanabilir hem de elektiğimizi boş yere tüketmemiş oluruz.
- Bunların yanısıra satın alacağımız ürünlerin enerji tasarrufu sağlama özelliği bulunanlarını seçerek dünyamızın geleceğine en güzel katkıyı yapabiliriz.